Sanayide kriz tesellisi

Sanayi üretimi eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6, bir önceki aya göre ise binde 2 azaldı

Salı, 10 Kasım 2009 - 05:00

Sanayide kriz tesellisi

ÖNCEKİ AYA GÖRE KÖTÜ DEĞİL

Krizin dip yapıp yapmadığı kesinlik kazanmazken, sanayi üretim rakamlarındaki gerileme geçtiğimiz aylara göre azalmaya başladı. Sanayi üretimi eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6, bir önceki aya göre ise binde 2 azaldı. Ağustosta 104.2 olan üretim endeksi eylülde 104.1’e indi. Bu yılın şubat ayındaki önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23.8 daralma dikkate alındığında sanayi üretimi yine de umut verdi.

BAYRAM TATİLİ ETKİLEDİ

Sanayi üretim rakamlarını değerlendiren Sanayi Bakanı Nihat Ergün, eylüldeki gerilemenin bayram tatili nedeniyle çalışma gün sayısındaki azalmadan kaynaklandığını söyledi. Ergün, “Yani 30 gün üzerinden değil, 20 gün üzerinden hesaplanan bir üretim tablosuyla karşı karşıya kaldık. Yoksa eylül ayında normal çalışma temposu ile devam edilseydi ağustosa göre bir kaç puan artış görebilirdik. O açıdan genel eğilim, üretimin artması doğrultusundadır” dedi.

BİR GÜN ÇOK FARK ETMEZ

Geçen yılın eylül ayında da bayram tatili olduğunu belirten uzmanlar, geçen yılın eylül ayındaki çalışma süresinin de 21 gün olduğunu söyledi. 1 günlük çalışmanın sanayi üretiminde yüzde 8’lik fark yaratmasının mümkün olmadığını belirten uzmanlar, “Düşüşü bayram etkisiyle açıklamak mümkün değil. Son veri sanayinin durgunluktan çıkmakta zorlandığını gösteriyor” dedi. Sanayide tedirginlik yaratan bir diğer konu da ağustosa göre az da olsa düşüşün görülmesi.

EN YÜKSEK DÜŞÜŞ ŞUBATTA

Sanayi üretimi ocakta 21.3, şubatta yüzde 23.8, martta yüzde 20.8, nisanda 18.5, mayısta 17.3 düşüş göstermişti. Hükümetin bu yılın ortasında bazı sektörlere sağladığı vergi indirimi üretimdeki gerilemenin haziranda yüzde 10.3, temmuzda yüzde 9, ağustosta yüzde 6.3, eylülde yüzde 8.6 gibi daha düşük olmasını sağladı. Son üç aylık büyüme dikkate alındığında, önümüzdeki 3 aylık dönemde sanayi üretiminde iyileşme yaşanması gerekiyor.