Sandık başında 276 gözaltı

Tokat, Aydın, Kütahya, Muğla, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Çanakkale'de çeşitli suçlardan aranan 276 kişinin sandık başında gözaltına alındığı bildirildi

Pazar, 12 Eylül 2010 - 16:38

Sandık başında 276 gözaltı

Aydın Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, tüm yurtta olduğu gibi Aydın’da da referandumun sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için gerekli emniyet tedbirlerini aldıklarını söyledi.

Kurt, çeşitli suçlardan aranan kişilerin oy kullanmaya gelebileceğini düşünerek sandık başlarında önlem aldıklarını, şu ana kadar aranan 60 kişinin yakalandığını belirtti. Yakalananların yüzde 95’inin borcundan ötürü, yüzde 5’inin ise basit yaralama nedeniyle arandığını ifade eden Kurt, zanlıların işlemlerinin devam ettiğini kaydetti.

Tokat kent merkezinde, çeşitli suçlardan aranan 12 kişi, referandumda oy vermeye gelince polis ekipleri tarafından oy kullandıkları okullarda gözaltına alındı. Kütahya merkezde de çeşitli suçlardan aranan 80 kişi, oy kullanmak için geldikleri okullarda yakalandı.

Muğla’nın Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Milas ilçelerinde de çeşitli suçlardan aranan 87 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Yetkililer, Marmaris’te 30, Fethiye’de 22, Bodrum’da 10, Milas’ta 25 kişinin oylarını kullandıktan sonra gözaltına alındığını söyledi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, Selahattin Mahallesi’ndeki Sağlık Meslek Lisesi’nde kurulan sandıkta BDP’nin görevlendirdiği Tarık Ekmen’in, kimlik tespiti sırasında, daha önce işlediği suçtan dolayı hakkında arama kararı bulunduğu belirlendi. Ekmen gözaltına alındı.

Çanakkale’de de çeşitli suçlardan aranan 35 kişi, oylarını kullandıktan sonra, sandık başlarında bekleyen görevliler tarafından gözaltına alındı. 35 kişi, Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.