Şanlıurfa'yı karıştıran iddia

Şanlıurfa'yı karıştıran iddia

Şanlıurfa'da, BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı İbrahim Binici'nin kazanamadığı söylentisi üzerine, BDP'liler ile polis arasında çatışma çıktı. Kentin en işlek caddesinin savaş alanına döndüğü olaylarda polis göstericilere cop ve biber gazıyla müdahalede etti.

12 Haziran genel seçimlerine BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı İbrahim Binici'nin taraftarı yaklaşık 200 kişi, dün saat 22.30'da kazanamadıkları söylentisi üzerine BDP il binasından adliye binasına yürümek istedi. Kadri Erdoğan Caddesi üzerinde güvenlik tedbiri alan polis grubun önünü zırhlı araçlara kesip biber gazlarıyla müdahalede bulundu. Ortalığın savaş alanına döndüğü cadde üzerinde Binici yandaşları sokak aralarına kaçmaya başladı. Polis ise kaçan gruba copla müdahalede bulundu. Sert müdahale sırasında bazı kadın ve çocuklar yerlerde sürüklendi. Bu sırada dolmuş duraklarında evlerine gitmek için bekleyen bazı vatandaşlara ise gösterici sanılarak, polis müdahalede bulundu.

SURUÇ DA KARIŞTI

İbrahim Binici'nin memleketi Suruç ilçesinde de çatışma çıktı. Kalabalık bir grup polisle taş ve sopalarla çatıştı. Şanlıurfa'dan takviye olarak Suruç ilçesine giden çevik kuvvet ekipleri ise gruba biber gazıyla müdahalede bulundu.

 ŞIRNAK'TA KUTLAMA YAPAN BDP'LİLERİN ÜZERİNE BOMBA ATILDI

Şırnak kent merkezinde ses bombasından kaynaklandığı tahmin edilen patlamada, 6'sı ağır 10 kişinin yaralandığı bildirildi.Edinilen bilgiye göre, BDP'li bir grubun seçim sonuçlarını kutladığı sırada meydana gelen patlamada 10 kişi yaralandı. Yapılan incelemede patlayıcının havai fişek, maytap, bilye ve taş eklenerek hazırlanmış el yapımı patlayıcı olduğu bildirildi.

Ömer Kabaklı Meydanı'nda bir grup BDP'linin seçim sonuçlarını kutladığı sırada meydana gelen patlamayla ilgili bomba uzmanlarınca yapılan ilk inceleme incelemede, patlayıcının, havai fişek, maytap kullanılarak elle hazırlandığı, bilye ve taş eklenerek desteklendiği belirlendi.

Yaralananlardan Cengiz Dabak, Mehmet Nuri Altan, Fırat Sadık, Kazım Acar ve kimliği belirlenemeyen 2 kişinin durumlarının ağır olduğu, diğer 4 kişinin ise hafif yaralandığı belirtildi.

Bu arada, patlamada ağır yaralananlar, Şırnak Valiliğince sağlanan helikopterle Batman Devlet Hastanesine sevk edildi.

TUNCELİ'DE FERHAT TUNÇ KAVGASI

Tunceli'de seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından bağımsız aday Ferhat Tunç'u destekleyen bir grup, CHP'nin seçim irtibat bürosu olarak kullandığı kahvehaneye saldırarak camlarını kırdı. İki milletvekili çıkaran Tunceli'de CHP'nin iki vekili de alması üzerine Tunç'u destekleyen kalabalık bir grup, partinin merkez Sanat Sokağı'nda bulunan ve seçim irtibat bürosu olarak kullandığı kahvehaneye doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında gruptan bazıları kahvehaneyi taş yağmuruna tutarak camlarını kırdı. Partililerin araya girmesiyle sakinleşen grup Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinde bağımsız adayın bulunduğu seçim bürosuna geri döndü. Burada bağımsız aday Ferhat Tunç'un kitleyi yatıştırmak için yaptığı konuşmanın ardından grup dağıldı.