Sansür kararına 'hacker' operasyonu

Sansür kararlarını alan ve uygulayan BTK ve TİB ile onların bağlı olduğu Ulaştırma Bakanlığı'nın internet sitelerine belirsiz kişilerce 'erişim engeli' kondu

18 Haziran 2010, Cuma 11:19
A A

Türkiye'de son yllarda artan internet sansür uygulamalarında karar merci olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile onların bağlı olduğu Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın internet sitelerine dün akşamdan bu yana erişilemiyor.

Bu iki siteye girmek isteyenler adreslerden yanıt alamıyor. Sitelerin çalışmaması büyük ihtimalle büyük bir DoS (denial of service) saldırısı sonucu.

Sitelerin 'hack'lenmiş olması da mümkün ancak o durumda ekranda hacker'ların yükledikleri bir mesaj ya da görsel olması beklenirdi.

HACKER GRUBUNDAN AÇIKLAMA

İnternette dolaşan söylentilere göre bu üç siteye erişimi engelleyen 'hacker'lar grubu bunu saat 01:00 ile 11:00 arasında sürdürecek. Grubun 'açıklama'sı olduğu iddia edilen metinde şu ifadeler yer alıyor:

"Aşağıda sıralanmış olan sistemlere erişimi TSI 01:00 ila 11:00 arası engellenmiştir. Gerekçeleri aşağıda anlatılmak ile birlikte sadece bu saatler arasında erişime engellenmesinin sebebi iyi niyetimizin bir göstergesidir, amacımız kurumların çalışmasını engellemek değil aşağıda anlatmış olduğumuz konulara kamuoyunun ve kamunun dikkatini çekmektir.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ( http://www.tib.gov.tr ) Telekomünikasyon Kurumu - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (http://www.tk.gov.tr - http://www.btk.gov.tr) Ulaştırma Bakanlığı (http://www.ubak.gov.tr) sitelerine erişim, youtube'a yonelik olarak yürüttükleri 5651 sayılı yasa kapsamındaki hukuksuz çalışmalar sebebi ile engellenmiştir.

TÜBİTAK (http://www.tubitak.gov.tr) sitesine erişim ise kurum içerisinde yer alan, kamu güvenliğini hedef alan BOME(Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi) yapısının fonksiyonsuzluğunu ve vizyonsuzluğunu gözler önüne sermek için engellenmiştir.

Kamu Bilgi Güvenliği daha kendi güvenliğini sağlayamayan bu tarz kurumların tekeline bırakılmamalıdır. Bilgilerinize arz ederiz. " Hacker saldırısına maruz kalan üç siteden ve kurumlardan konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Ulaştırma Bakanlığı, BTK ve TİB sitelerine erişim bugün saat 11:00 itibarıyla hala mümkün değil.

ntvmsnbc

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;