Sapanca Gölü taştı, sahili su bastı

Sapanca Gölü'nde geçen yılki kuraklık ve aşırı tüketim nedeniyle düşen su seviyesi, son yağışlarla yükseldi. Gölün taşması sonucu sahildeki yolu da su bastı

18 Mart 2015, Çarşamba 12:14
A A

Sapanca Gölünü Koruma Derneği Başkanı Bahadır Çaktı, geçmişteki kuraklığın yeniden yaşanmaması için suyun bilinçli tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Sapanca’nın güneyindeki dağlarda halen kar olduğuna dikkati çeken Çaktı "Bildiğimiz kadarıyla 20 gün önce gölden Çark Deresi’ne su tahliyesi başladı ancak Samanlı Dağları’nda bulunan karı buradan da görebiliyoruz. İlerleyen günlerde bu karların da erimesiyle su seviyesinin daha da aratacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

Sapanca Gölü’nün ekolojik dengesinin korunması gerektiğini anlatan Çaktı, şunları kaydetti:

"Daha önce de birçok açıklamamda dile getirmiştim. Bu günlere aldanarak bir daha gölde sorun yaşanmayacağını düşünmemeliyiz. Özellikle sanayi tesislerinin su alması ve bilinçsiz su tüketimine devam edersek çok daha büyük sorunlar yaşamamız kaçınılmaz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin gölün ekolojik dengesinin korunması amacıyla yeni çalışmalar yapması gerekiyor. İyi kış geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Sapanca Gölü, bir kez daha ölümden döndü; ancak bu bizi ’kar yağdı, sorunlar bitti’ düşüncesine götürmemeli."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;