'Şapkamı alıp gitmem'

Erdoğan, Derya Sazak'ın 'Türkiye darbe baskısı altında mı?' sorusuna 'Böyle bir şey hissedersem gereğini yaparım' cevabını verdi

09 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

Başbakan Erdoğan TRT’de katıldığı bir programda “Türkiye darbe baskısı altında mı? Böyle bir hissiyatınız var mı?” diye soran gazeteci Derya Sazak’a “Bugüne kadar hissetmedim. Zaten öyle bir ortamda politika yapmam. Hissedersem bundan önce diğerlerinin yaptığı gibi de bırakıp gitmem. Gereğini yaparım” diye yanıt verdi.

‘ASKER SİVİLLERE GÜVENMELİ’

Başbakan Erdoğan, TRT 1’de dün sabah canlı yayınlanan ‘Politika Açılımı’ adlı programda gazeteci Derya Sazak’ın sorularını yanıtladı. Erdoğan, ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın ıslak imzalı orijinali ile ilgili olarak, “Askeri yargı belgeyi istemiş, sivil göndermemiş. Adli Tıp ‘İmza Dursun Çiçek’in diyor. Bunun gereği yapılması gerekli. Sivillere güvenin” dedi.

'GÜVEN SORUNUMUZ YOK'

Belge konusunu Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile konuştuğunu söyleyen Erdoğan, “Genelkurmay başkanımızın bu konudaki hassasiyeti çok açık ve net. ‘Hukuka ters bir yapıyı, orduma ve ülkeme zarar verecek bir subayı silahlı kuvvetlerin içinde yaşatamam. Yeter ki yargıda bunu neticelendirelim’ dedi. Bizim Sayın Başbuğ ile aramızda güven sorunu yok. ‘Başbuğ’u görevden al’ diyenler bizi zorda bırakıyor” dedi.

DEMİREL’E GÖNDERME YAPTI

Erdoğan, “Darbenin eşiğinde çalıştığınız hissiyatı varmı?” sorusu üzerine ise “Ben böyle bir şeyi asla bugüne kadar düşünmedim. Böyle bir hissiyatın içinde ne politika yaparım, ne devlet yürütürüm. Öncekilerin yaptığı gibi de bırakıp gitmem. Gereği neyse onu yaparım” dedi. Erdoğan bu sözleriyle iki darbe gören ve “Şapkamı alıp gittim” diyen Süleyman Demirel’e gönderme yaptı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;