Şarap hamile kalma şansını düşürüyor

Tüp bebek tedavisi gören kadınların az da olsa beyaz şarap tüketmesi, gebe kalma ihtimalini yüzde 26 düşürüyor

22 Ekim 2009, Perşembe 11:11
A A

Bira da sperm kalitesini bozuyor
ABD’de bulunan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarının 30’lu yaşlarında bulunan çiftler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, tüp bebek tedavisi gören kadınların çok az miktarda da olsa beyaz şarap tüketmesi, gebe kalma ihtimalini azaltıyor.

Bira da erkeklerdeki sperm kalitesini bozuyor. Araştırmada 2 bin 500 çifte ne miktarda ve hangi tür alkol tükettiklerine dair sorular yöneltildi. Alınan cevaplar doğrultusunda elde edilen verilere göre, haftada sadece yarım şişe beyaz şarap içmek bile, bir kadının gebe kalma ihtimalini yüzde 26 düşürüyor.

Dörtte bir oranında etkiliyor
Yaş, kilo ve sigara kullanımı gibi faktörler de göz önüne alındığı zaman, haftada bir kereden fazla beyaz şarap içen kadınların canlı doğum yapma şansında yüzde 24’lük bir düşüş gözleniyor.

Embriyonun rahme düzgün yerleşememesi ve düşük ihtimallerinde de artış yaşanıyor. Erkekler içinse, her gün bira tüketmek canlı doğum şansını yüzde 30 oranında azaltıyor.

İmplantasyonun başarısız olma riski ise yüzde 38’lere kadar çıkıyor. Uzmanlar hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kadınların alkolden kesinlikle kaçınmaları gerekiyor.

MİLLİYET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;