Sarayda açık sohbet

Gül, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan Sarkozy ile Elysee Sarayı'ndaki yemekte buluştu

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

BİRLİKTE SERGİ AÇTILAR

Fransa’da düzenlenen Türk Mevsimi etkinliklerine katılmak için Paris’e giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile “Bizans’tan İstanbul’a: İki Kıtanın Limanı” sergisinin açılışına katıldı. Sarkozy açılış sonrası Gül’ü Elysee Sarayı’nda öğle yemeğinde ağırladı.

Daha sonra Türk gazetecilere konuşan Gül, “Sarkozy Türkiye’nin AB üyeliğine karşı. İmtiyazlı ortaklık önerisini yemekte de tekrarladı mı? sorusuna, “Daha önce duymak istemediğimiz cümleleler vardı, onlar tekrarlanmadı. Sayın Sarkozy ne kadar açık konuştuysa ben daha açık konuştum” dedi.

‘İLİŞKİLERİMİZ ZEHİRLENMESİN’

Sarkozy’nin yemekte, Gül’ü, Ermenistan ile ilişkileri geliştirirken aldığı politik riskten dolayı övdüğü bildirildi. Elysee Sarayı kaynakları, Gül ve Sarkozy’nin “Farklılıkların ilişkileri zehirlememesi gerektiği noktasında anlaştıklarını” duyurdu.

Gül, Paris’te Türk ve Fransız işadamlarının katılımıyla yapılan toplantıda da “Türkler yüzyıllardır Avrupa’nın ortasında oldu” dedi. Müzakere sürecini tamamlamış bir Türkiye’nin AB’ye girmek istemeyebileceğini belirten Gül, “Belki o günkü Türkiye ’Hayır, ben bu şekilde devam edeceğim’ diyebilir. Kapıyı kapatmayın” diye konuştu.

CARLA’SIZ KARŞILAMA

Cumhurbaşkanı Gül’e, ‘düşük protokol uygulamakla’ eleştirilen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, sergi açılışı için gelen Türk konuklarını Grand Palais’nin merdivenlerinde bekledi. Sarkozy, Hayrünnisa Gül’ü de, elini başına götürerek reveransla karşıladı. Fransa Cumhurbaşkanı’nın eşi Carla Bruni Sarkozy’nin Gül çiftini karşılamaya gelmemesi dikkat çekti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;