Sarı Deniz'de tansiyon yükseliyor

Dünyanın endişeli gözlerle izlediği Güney Kore ve Kuzey Kore arasında arasındaki gerilimde tansiyon yükseliyor

Cuma, 26 Kasım 2010 - 10:08

Sarı Deniz'de tansiyon yükseliyor

Kuzey Kore'nin bu hafta içinde top ateşi açtığı, Sarı Deniz'deki Yeonypeong adasından tekrar top sesleri duyulduğu bildirildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından ismi gizli tutulmak koşuluyla açıklamada bulunan bir yetkili, adadan 2 kez top sesi geldiğini ve askeri yetkililerin olayın ayrıntılarını belirlemeye çalıştığını söyledi.

ABD İLE TATBİKAT KUZEY KORE'Yİ KIZDIRDI

Öte yandan ABD'nin bölgeye tatbikat için uçak gemisi göndermesi Kuzey Kore'yi kızdırdı. Poyngyang rejimi, 28 Kasım Pazar günü yapılacak olan ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatın yarımadayı savaşın eşiğine getireceği konusunda uyardı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından duyurulan mesajda, "ABD ve Güney Kore ikilisinin 'tetiğe basma sevdası' yüzünden, Kore Yarımadası savaşın eşiğine sürüklenecek" ifadeleri yer aldı.

Kore yarımadasında, Salı günü Güney ve Kuzey Kore arasında karşılıklı ateş açılmasıyla patlak veren gerginliğin ardından ABD ve Güney Kore olayın geliştiği bölgede 28 Kasım Pazar günü ortak askeri tatbikat yapma kararı almıştı. Tatbikata, ABD'nin nükleer uçak gemisi USS George Washington da katılacak.