Sarıyayla'ya Gül el koydu

PKK'lı bir grubun, 30 Nisan'da Tunceli'deki Sarıyayla Jandarma Karakolu'na düzenlediği saldırıda 4 asker şehit düşmüş, 7 asker de yaralanmıştı. Saldırının ardından bazı gazeteler karakolun güvenliğinin yeterli olmadığı, istihbarata rağmen önlem alınmadığı ve geç yardım gönderildiği iddialarına yer vermişti.

Perşembe, 06 Mayıs 2010 - 05:00

Sarıyayla'ya Gül el koydu

DETAYLI BRİFİNG ALDI 

Cumhurbaşkanı Gül, ortaya atılan bu iddialar üzerine, önceki gün Genelkurmay’dan bilgi istedi. Bunun üzerine Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Mustafa Bıyık, Çankaya Köşkü’ne giderek Gül’e brifing verdi. Cumhurbaşkanı Gül, dün yaptığı açıklamada, “Biz terörle amansız bir mücadele içerisindeyiz.

Bu olay biraz farklı. Herhangi bir mayın ya da operasyonlarda verdiğimiz şehitler gibi değil. Burada terör örgütünün cüreti söz konusu. Dolayısıyla bununla ilgili detaylı bilgi alma ihtiyacı hissettim. Her şeyden çıkarılacak dersler, alınacak tedbirler var” dedi.

ORG. ATİLLA IŞIK KARAKOLA GİTTİ

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık da dün, Sarıyayla Karakolu’nu ziyaret etti. Helikopterle karakola gelen Orgeneral Işık, Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Mehmet Çörten’den olayla ilgili detaylı bilgi aldı. Ayrıca karakolun içinde ve PKK’lıların sızma eylemini gerçekleştirdiği helikopter pisti civarında incelemelerde bulundu.