Sarızeybek'e Ergenekon sürprizi

Bazı basın kuruluşları hakkında tazminat davası açan Emekli Albay Erdal Sarızeybek, Ergenekon soruşturması kapsamında şüpheli olduğunu öğrenince soluğu adliyede aldı

19 Ekim 2010, Salı 19:42
A A

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen Sarızeybek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ve Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz ile görüştü.

Medya kurumlarına açtığı tazminat davasının dosyasına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen yazıyla “Ergenekon soruşturması kapsamında şüpheli" olduğunu öğrenen Sarızeybek, adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

ERGENEKON KASASI DİYE HAKKIMDA HABER YAPTILAR

Geçen yıl "Ergenekon kasaları" diye haberler yayınlandığını anlatan Sarızeybek, "143 kişilik bir liste yayınladılar. Ergenekon kasası olarak benim ismimi de yazdılar. Ben bunlar hakkında dava açtım. Dedim ki 'Biz Ergenekon kasası değiliz. Örgüt üyesi de değiliz'" diye konuştu.

ANKARA'DAKİ MAHKEMEYE “ŞÜPHELİ” DİYE YAZI GÖNDERDİLER

Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki bu davanın geçen ay karar aşamasına gelindiği sırada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan mahkemeye bir yazı geldiğini belirten Sarızeybek, bu yazıda kendi hakkında "terör örgütü şüphelisidir" ifadelerinin yer aldığını söyledi.

Basın mensuplarının "Hangi terör örgütü üyeliği?" sorusuna Sarızeybek "Şimdi bilmiyorum. Van Cumhuriyet Savcılığı PKK üyesidir, diyor. Buradaki kalem de Ergenekon sözde terör örgütü diyor. Yani ikisi hakkında soruşturma var. Tabi bunlar düzelecek inanıyorum. Bu giden yazı yüzünden Zekeriya Öz'le ve başsavcı vekiliyle konuştuk. Buradan giden yazı yüzünden davayı kaybettim" diye cevap verdi.

DOSYAYI İNCELEYİP KARAR VERECEKLER

Sarızeybek, şunları söyledi:"Savcı beni olumlu karşıladı, başsavcı da aynı şekilde. Hemen dosyayı inceleyecekler ve kısa sürede karar verilecek. Soruşturma kapsamında daha önce ifade vermedim. Benim haberim yok şüpheli olduğumdan. Şimdi haberim oldu. Bizimle ilgili dosyayı inceleyecekler. Bizim de talebimiz bu oldu. Bizimle ilgili kararı verecekler" dedi.

VAN SAVCILIĞI DA SORUŞTURMA YÜRÜYOR, DİYE YAZI GÖNDERDİ

Bir gazetede "PKK ile uyuşturucu işi yapıyor" şeklinde bir haber çıktığını ve Van Cumhuriyet Savcılığı'nın bu iddia nedeniyle hakkında soruşturma açtığını belirten Sarızeybek, şöyle devam etti:

"Haberimiz yok. Ama ne yazık ki bana hiç kimse sormadı. Siz uyuşturucu işi yapıyor musunuz? diye, bana hiçbir şey sormadılar. Soruşturma yürüyor, dediler. Tabii onlar soruşturma yürüyor deyip Ankara'daki mahkemeye yazı gönderince davayı kaybettik. Aynı şekilde bu sefer diğer yayın organları hakkında açtık. Burası da yazı gönderince şüphelidir, diye onu da kaybettik. Göreceksiniz. Temyize gideceğim ve o davaların hepsini kazanacağım."

Selahattin GÜNDAY-Taner YENER/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;