Sarkisyan: Soykırım konusunda taviz yok

Sarkisyan: Soykırım konusunda taviz yok

02 Eylül 2009, Çarşamba 10:07
A A

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile varılan mutabakatı değerlendirirken 1915 olaylarının ilişkilerin normalleşmesinde "engel" ya da "önkoşul" olmadığını, "soykırım" konusunda taviz vermediklerini belirterek, "Tarihi adaletin yerini bulması önemli. Halklarımızın aralarındaki engelleri aşıp normal ilişkiler geliştirmesi de önemli" dedi.

Serj Sarkisyan, BBC’ye yaptığı açıklamalarda 1915’te yaşananların, Türk-Ermeni ilişkilerin normalleşmesinde "engel" ya da "önkoşul" olmadığını vurguladı. Sarkisyan, şunları söyledi:
"Tarihi adaletin yerini bulması önemli. Halklarımızın aralarındaki engelleri aşıp normal ilişkiler geliştirmesi de önemli. Bir diğer önemli nokta, gelecekte soykırımların bir kez daha tekrarlanmaması. Ama biz soykırımın tanınmasını diplomatik ilişki kurmak için bir önkoşul olarak görmüyoruz."
Bu yaklaşımın soykırım tartışmaları konusunda bir "taviz" olduğu yorumlarını reddeden Sarkisyan, "Bir soykırım oldu, uzmanlar bunun varlığını kabul etti, pek çok ülke bunu tanıdı, bulgular bunu kanıtlıyor" şeklinde konuştu.

Sarkisyan BBC muhabirinin "Sizin için tarihe ve geleceğe bakmak, araba kullanırken dikiz aynasına ve yola bakmak gibi mi? Önünüzü görmek daha mı önemli?" sorusunu ise "Dikiz aynasına yol boyu tek bir kez bakarsanız, kaza yaparsınız." diye yanıtladı.

ANKA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.