Şaşırtan kar açıklaması: Uzun sürmeyecek

İstanbul'da dün etkili olan şiddetli sağanak yağış bugün yerini güneşli ama soğuk bir havaya bıraktı. Pek çok ilde kar yağışı görülürken hafta sonu ise batı bölgelerde güneş yeniden yüzünü gösterecek. Özellikle gece sıcaklıklarında ciddi bir artış beklenmiyor. Cumartesi günü yurdun büyük bölümünde yağışın etkisini yitireceği tahmin ediliyor

21 Kasım 2017, Salı 13:55
A A
19 Mayıs Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Meteoroloji uzmanı Yrd.Doç. Dr. Abdullah Kahraman, İstanbul'da perşembe günü rüzgarın kuvvetini yitireceğini ve cumadan itibaren de havanın açacağını belirtti.

Yrd.Doç. Dr. Abdullah Kahraman, "Mevcut kutupsal hava kütlesi bugünden itibaren yurdun güney ve batısında etkisini azaltsa da Anadolu'nun büyük bir kesiminde kar yağışına neden oluyor. Kar Karadeniz'de ve Doğu Anadolu'da yer yer yoğun ama sonrasında yerini güneşe bırakıyor. İstanbul'da yarın biraz yağmur atıştırabilir. Perşembe günü sıcaklıklar 13 dereceyi görebilir, rüzgar da kuvvetini yitiriyor. Cumadan itibaren ise hava açıyor. Gelecek haftadan itibaren sıcaklıklar biraz daha yükselecek ama birkaç gün için yağmurlu bir sistem de ihtimal dahilinde" değerlendirmesinde bulundu.

METEOROLOJİ NE DEDİ?

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre yurt genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Afyon, Kütahya ve Isparta çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Marmara'nın güneydoğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Doğu Anadolu ile Afyon, Kütahya ve Isparta çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların Adana'nın kuzeyi, Kahramanmaraş'ın batısı ile Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare) yağmur ve sağanak; Bolu ve Kastamonu ile Kayseri, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce'nin yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli (5-20 santimetre), bin 500 metre üzeri rakıma sahip yerlerde yoğun (20 santimetre üzeri) olmak üzere karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

SICAKLIK HİSSEDİLİR DERECEDE AZALACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre hava sıcaklığının ülke genelinde hissedilir derecede (4 ila 8 derece) azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, yurdun doğu kesimlerinde güney ve güneydoğu, kuzey ve batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Güney Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı, Karadeniz kıyılarında kuzeyli, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 kilometre/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

SAKARYA'DA KAR YAĞIŞI

Bu arada Sakarya'da gece başlayan kar yağışı kentin yüksek kesimlerinde etkili oluyor. Daha çok yüksek kesimlerde etkisini gösteren yağışla kar kalınlığı, 5 santimetreye ulaştı.

BOLU BEYAZA BÜRÜNDÜ

Kar yağışı Bolu kent merkezinde de etkili oldu. Zaman zaman lapa lapa yağan kar ile birlikte yeşil alanlar ve yollar beyaz örtüyle kaplandı.

Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahlarından olan Bolu Dağı'nda kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oluyor. Kar lastiği takmayanlar ilerlemekte zorlanırken özellikle Bakacak ve Karanlık dere mevkiinde karayolları ekipleri yolu açık tutmak için kar kürüme ve tuzlama çalışmalarına başladı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;