'Şaşkın öğrenci' uyarısı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, bu hafta sonu ilk kez yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

'Şaşkın öğrenci' uyarısı

Prof. Dr. Yarımağan, “LYS’ye girecek 875 bin adaydan 15 bini tek sınava girmek için başvurdu. Bu normal değil. Bir yerlere yerleşmek isteyen adayların iki sınava girmesi gerekir. Öğretmenlerden de sınava girenler var ama ne kadarı öğretmen ne kadarı öğrenci bilemiyoruz. Bir kısmının bilinçsiz öğrenci olduğu belli, şaşırmışlar. İki sınava girmeleri gerekirken, bir sınava başvurmuşlar” diye konuştu. LYS’ye girecek adaylardan 682 bini iki sınava, 146 bini üç sınava, 13 bini dört sınava, 2 bini de beş sınava girecek.

Soru türleri aynı

Soru türleri açısından geçen yıla göre farklılık olmadığını söyleyen Prof. Dr. Yarımağan, “Cumartesi yapılacak matematik sınavı geçen seneki Matematik-2 testi. Geçen sene Matematik-2 testinde 30 soru vardı; bu sene 80 soru var. Bu sınav öğrencilerin okullarında alışık oldukları sınavlara daha çok benzeyecek” dedi. Prof. Dr. Yarımağan bir test için verilen süre bitince sonraki testin dağıtılacağını söyledi.