Savcı Cübbeli Ahmet için beraat istedi

Kamu oyunda 'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün de sanıkları arasında bulunduğu "Karagümrük çetesine" yönelik açılan davada savcı mütalaasını verdi. Savcı, 'Cübbeli Ahmet Hoca' için beraat istedi

26 Mart 2015, Perşembe 10:42
A A

Kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün de sanıkları arasında bulunduğu "Karagümrük çetesi"ne yönelik açılan davada savcı mütalaasını verdi. İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Barış Sezek, Osman Aydemir ve Mahjouba Demirel geldi. Mahkeme başkanı, Savcı Yavuz Pehlivan'a mütalaasını açıklaması için söz verdi.

'YETERLİ DELİL BULUNMADI"

Savcı mütalaasında yargılamaya konu iddiaları sıraladı. Mütalaada, sanıklardan Barış Sezek ve Fas asıllı Mahjouba Demirel'in evlenme vaadiyle sanıklardan Ahmet Mahmut Ünlü için zaman zaman yurtdışına giderek bir kısım mağdurların getirildiği, söz konusu mağdurlara sanıklardan Ünlü'nün beğenmesi ve nikah yapılması halinde ayrı ayrı ev tutacağını, masraflarının karşılanacağını, aylık belli bir para verileceğini, dışarı çıkacakları durumda çarşaf giyeceklerini söyledikleri belirtildi.

Mütalaada, sanık Ünlü'nün masraflar için 13 bin TL para para gönderdiği bir kısım mağdurlarla nikah kıydığı ve bir süre beraber olduğu tespit edildiği belirtildi. Ancak, savcı mütalaasında, "Türkiye'ye getirilen mağdurların başkaca sanıklarla beraber olmadığı ve başkaca şahıslarla beraber olması için getirilmediği, mağdurların zorla beraber olduklarına dair yeterli delil bulunmadığı, emniyette bir kısım müştekilerin beyanlarından tehdit unsurundan bahsedilmiş ise de tapelerden bu hususların teyit edilemediği anlaşılmıştır" dedi.

16 SANIĞA BERAAT... 

Savcı, Ahmet Mahmut Ünlü, Barış Sezek, Osman Aydemir, Mahjouba Demirel, Burhan Adıyaman, Kamara Alihammedova, Kakramonjon Khoulmamadov, Mehmet Batur, Muhammed Ali Melemez, Kadriye Sezek hakkında "Örgüt kurmak ve örgüte üye olmak" suçlarından delil yetersizliği, "İnsan ticareti, fuhuşa teşvik ve aracılık etme" suçlarından suçların manevi unsurunun bulunmadığı, "Cinsel saldırı" suçundan ise soyut iddia haricinde yeterli delil elde edilemediği gerekçeleriyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini talep etti. Savcı, sanıklar Nejat Ergin, Yiğit Ergin, Celil Yavuz, Saim Uyanık, Murat Tolga Ohri, İbrahim Danacılar hakkında "Örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak" suçlarından yeterli kesin inandırıcı delil bulunamadığı gerekçesiyle beraatini istedi.

'TEHDİT' VE 'RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK'TEN CEZA İSTEDİ

Savcı, Nejat Ergin hakkında sadece, mağdurlardan Ahmet Şahin ve Salih Aslan'ı ölümle tehdit ettiği suçlamasıyla "tehdit" suçundan, 1 yıldan 4 yıla kadar cezalandırılmasını talep etti. Sanıklardan Mahjouba Demirel hakkında ise sahte pasaport bulundurduğu gerekçesiyle "resmi belgede sahtecilik" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

"MÜVEKKİLİM UMRE'YE GİTMEK İSTİYOR"

Mütaalanın ardından söz alan sanık Barış Sezek'in avukatı Özkan Arıkan, "Müvekkilim anne ve babasıyla umreye gitmek istiyor. Bu nedenle yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi. Mahkeme heyeti bu talebi reddederek, talebin hükümle birlikte değerlendirilmesine karar verdi. Duruşma 23 Haziran'a ertelendi. 

Ümit TÜRK İSTANBUL / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;