Savcılık 6 askeri ifadeye çağırdı

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı"yla ilgili savcılık 6 subayı ifadeye çağırırken, eylem planının hazırlandığı 35 bilgisayar savcılık tarafından istendi

26 Ekim 2009, Pazartesi 15:10
A A

İrtica ile mücadele eylem planı'nın 'ıslak imzalı' orijinal belgesini Ergenekon savcılarına gönderen muvazzaf subayın, 5 sayfalık mektubunda 'cunta'yı da ihbar ettiği iddia ediliyor. Söz konusu mektupta adı geçen 6 asker ifadeye çağrıldı. Ayrıca, eylem planının hazırlandığı iddia edilen 35 bilgisayarda savcılık tarafından istendi.

Bazı gazetelerde yer alan mektuba göre, eylem planının basına yansımasının ardından belgenin hazırlanmasında kullanılan tüm bilgisayarlar temizlendi, 40 torba evrak yakıldı. Mekubu savcılara ulaştıran subay, "TSK'ya bir hizmetim daha olsun istedim" dedi.

Bugün bazı gazetelerde yer alan mektupta subay belgenin kamuoyuna yansımasının ardından, üst rütbeli askerler ve uzmanlar gözetiminde belge ve bilgilerin nasıl temizlendiğini anlattı.

'PLAN, ORG. HASAN IĞSIZ EMRİYLE HAZIRLANDI'

Mektuptaki iddialara göre, plandan Genelkurmay Başkanı da haberdardı ve sivil savcılığın olaya el koyması gündeme gelince, tüm bilgisayalar, özel programlarla 35 kez geri getirelemeyecek şekilde silindi, bilgisayar ve harddiskleri savcılığa, tüm temizleme işlemleri gerçekleştirildikten sonra gönderildi.

Mektuba göre plan, Orgeneral Hasan Iğsız'ın emriyle hazırlandı. Mektubu yollayan subay istenirse tanıklık da edeceğini belirtti.

Belge ve tartışmalar İrticayla Mücadele Planı, Taraf gazetesinin 12 Haziran 2009 tarihli sayısıyla gündeme gelmişti. Belgede, AK Parti ve Fethullah Gülen cemaatini yıpratmak için yapılması gerekenler sıralanıyordu.

Genelkurmay Başkanlığı, doğruluğu ortaya konulamayan belgeyi üretenler, sızdıranlar ve yayımlayanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılması amacıyla dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi kararlaştırmış ve "Sahte belge üretenler yargılansın" demişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;