Savunma sanayiine kredi desteği

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Vakıfbank savunma sanayi destek kredisi protokolü imzaladı. Krediden savunma sanayiinde olan ve SSM'nin bir projesinde görev alan firmalar yararlanacak

Savunma sanayiine kredi desteği

VAKIFBANK ÇÖZÜM ORTAĞI

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Vakıfbank arasında ‘savunma sanayi destek kredisi’ protokolü imzalandı. Krediden, sektörde faaliyet gösteren, Savunma Sanayi İmalatçıları Derneği (SASAD) üyesi olan ve müsteşarlığın yürüttüğü bir projede görev alan firmalar yararlanabilecek. SSM Müsteşarı Murad Bayar, Ankara’da düzenlediği toplantıda Vakıfbank’ın bu konuda çözüm ortağı olduğunu söyledi.

ANA FİRMADA SORUN YOK

Savunma projelerinde yurtiçi geliştirmeye ve tasarım mühendisliğine önem vermeye başladıklarını ifade eden Bayar, “Ana firmalarımız mali güçleriyle bu süreçleri geçiyor. Sözleşmelerde de gerekli avanslar sağlanıyor ama özellikle alt yüklenici şirketler için bu projelere katılabilmek bir finans desteğini gerektiriyor. Bunun farkına vardık ve Vakıfbank ile bir kredi mekanizmasını geliştirdik” dedi

PROJELER TABANA YAYILACAK

Bu protokolle projelerin tabana yayılacağını söyleyen Bayar, maliyetlerin düşeceğini ve ana yüklenici firmaların küçük ve orta boy işletmelerle (KOBİ) ilişkilerinin daha sağlıklı yürüyeceini kaydetti. Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çakır da firmalara, uygun maliyet ve vadede TL, dolar ve euro cinsinden işletme sermayesi amaçlı ihracat veya proje kredisi kullandırılacağını ifade etti.

LİMİT 1 MİLYON DOLAR

Kredinin limiti her firma için proje başına 1 milyon dolar olacak. Firmalar aynı proje için birden fazla kredi kullanabilecek. Krediden faydalanmak isteyen firmaların, savunma sanayi sektöründe faaliyette bulunması, SASAD üyesi olmaları ve mevcut kontrat kapsamında SSM’nin bir projesinde yüklenicisi, alt yüklenicisi veya taşeronu olması gerekiyor. Kredi faizini banka belirleyecek.