Sayaçtaki mühürü kırdı, hapse girdi

Sayaçtaki mühürü kırdı, hapse girdi

19 Ekim 2009, Pazartesi 16:12
A A

Mersin'de kaynak ustası 42 yaşındaki Ahmet Tokal, ödeyemediği borcu yüzünden elektriği kesilip, sayacın mührünü kırarak elektrik kullanmayı sürdürünce mahkemelik oldu. Tokal, kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla çıkarıldığı mahkemede hırsızlık suçundan cezaevine girerken, kaçak kullanımla birlikte ödeyemediği elektrik faturası faiziyle 3 bin lirayı buldu.

Günü birlik kaynak işi yaparak geçimini sağlayan Ahmet Tokal, 18 yılık eşi 37 yaşındaki Abide Tokal'ın 3 yıl önce rahatsızlanmasıyla zor günler yaşamaya başladı. Beynindeki tümör nedeniyle bilincini kaybeden eşiyle ilgilenmek zorunda kalan Tokal, bu yüzden çalışmalarını aksatırken, elektrik ve su faturası borçlarını da ödeyemedi. İşyerindeki sayacın mührünü kırarak elektrik kullanan Tokal, TEDAŞ ekiplerinin kontrolünde kaçak elektrik kullandığı için tutanak tutuldu. TEDAŞ ekipleri, bir kez daha sayacı mühürleyip, Tokal hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulundu. Kaçak kullanım cezası ve elektrik tüketim borcu faiziyle birlikte 3 bin lirayı bulan Tokal, bu parayı ödeyemedi. Tokal, işlerini yoluna koyabilmek, hasta eşi ve çocuklarına da bakması için geçen yıl 35 yaşındaki Sabiha Çelik'le de nikahsız yaşamaya başladı. 3 çocuğu ve 2 eşiyle Sağlık Mahallesi'nde kirada oturan Ahmet Tokal, işlerini yoluna koymak istedi, ancak, kazanç elde edemedi.

Tokal, yargılama sonunda 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay'ın mahkeme kararını onaması üzerine 6 gün önce cezanın infazı için cezaevine konulan Tokal'ın nikahsız yaşadığı 2'nci eşi Sabiha Çelik, eşinin hasta olan ilk eşi ile onun çocuklarına bakmaya çalıştığını söyledi. Komşuların getirdiği yiyeceklerle karınlarını doyurduklarını bildiren Çelik, zor günler geçirdiklerini belirterek, "Yetkililerden, hayırseverlerden yardım istiyoruz. Hasta eşine ve 3 çocuğuna bakacağımı bilerek evlendim. Elektrik ve su borcunu çalışıp, birlikte ödeyecektik. Su borcu ile bakkala olan borcu ödedi, ama, elektriği ödeyemeyince cezaevine girdi. Okula giden 3 çocuk var. Hiç olmazsa bu çocuklara ve hasta annelerine bakılsın. Elektrik borcunun ödenerek, kocamın kurtulmasını istiyorum" dedi.

Beynindeki tümör nedeniyle konuşamayan Tokal'ın eşi Abide Tokal, çocuklarına sarılıp, onları öperek sevgisini göstermeye çalıştı. Tokal'ın çocuklarından 11 yaşındaki Veli ve 7 yaşındaki Ali Can Tokal da, babalarını özlediklerini söyledi.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;