Schmeichel: O golü unutamadım

Danimarka Milli Takımı ve Manchester United'ın efsane kalecisi Peter Schmeichel, Fenerbahçe'den yediği golü hatırlamak bile istemediğini söyledi

Schmeichel: O golü unutamadım

SCHMEICHEL'LE ÇOK ÖZEL
-Türk futbolunu takip ediyor musun? Türk futbolu ve Rüştü hakkında ne düşünüyorsun? Manchester United'de oynarken, Fenerbahçe'den yediğin golü unutabildin mi?

"Türk futbolunu çok yakından takip ettiğimi söyleyemem ama tabi ki Türk futbolu hakkında bilgi sahibiyim. Rüştü, Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi kaleci.

Ben ona karşı çok maç oynadım. Barcelona'ya gitmeden önce o'na karşı oynamıştım. O çok büyük takımlarda oynamayı hak etmiş bir kaleciydi. Türkiye'den onun kadar iyi bir kalecinin çıkması, tüm dünyayı şaşırttı.

Türk futbolu şimdi çok çok iyi yerlerde. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray gibi takımlar her yıl ya şampiyonlar ligi ya da Avrupa kupasına katılabiliyorlar.

Önceleri böyle değildi. Bu üç Türk takım şampiyonlar liginde çok başarılı maçlar oynadılar. Türk takımları kendilerini ispatladılar. Türk futbolunun kalitesi inanılmaz derecede iyi ve Türk futbolu bu kadar iyi olunca da çok iyi kaleciler yetişmeye başladı.

Türk oyuncular arasında teknik açıdan Avrupa ve Dünya üzerinde en iyi sayılabilicek oyuncular var. İsimlerini hatırlamam ve saymam zor ama bu bir gerçek. Türkiye'de iyi kaleciler yetişmeye başlayınca, kalecilerden beklentiler de çok daha iyi olmaya başladı. Türkiye kaleci yetiştirmeye artık önem veriyor."

-Peki Fenerbahçe'den yediğin golü unutabildin mi?

"Fenerbehçe attığı gol ile kendi sahamızda yenilmezlik rekorumuzu bitirdi. Ben o anı düşünmek, hatırlamak bile istemiyorum. Galatasaray'la oynadığımız maçta da çok şaşırmıştım ve yediğim goller nedeniyle sinirlenmiştim.

Galatasaray'ın ilk maçta attığı 2 golden sonra şampiyonlar liginde yolumuza devam edemeyeceğimiz korkusu sarmıştı. Rövanş maçının korkusuyla İstanbul'a gittik, Allah'tan orada maç 0-0 bitmişti. Biz o iki maçta Galatasaray kadar başarılı olamadık ama çok şey öğrendik"

- Peki, bize biraz Dünya Kupası karşılaşmalarını değerlendirebilir misin? En iyi takım ve en iyi kaleci kim?

"Dünya kupasında benim gözlemlediğim kadarı ile Arjantin kupayı alacak gibi. Hatta Arjantin'in hakkı olduğunu söyleyebilirim. Onlar en iyi takım, en güçlüsü, en iyi oyunculara., en iyi teknik direktöre sahip takım.

Unutmayalım futbol bu. Oyuncuların formunda olmadıkları bir gün olabilir veya hakemin verdiği bir karar onları başarısız kılabilir. Ama Arjantin gerçekten çok iyi. Brezilya da iyi.

İspanya konusunda biraz tereddütlerim var. İspanya kötü başladı. Şimdi biraz oynamaya başladı. Benim için en iyi oynayan takım, oyun zevki veren, izleyicilere futbol zevkini tattıran takım Arjantin.

Oyuncuları da öyle, zevkle oynuyorlar. Dünya kupasının en iyi kalecisi konusunda bir şey söyleyemem. Neredeyse hepsi aynı derecede iyi. Çok iyi kaleciler var. Bana gore şampiyonadaki kaleciler bir kalecinin olması gereken dereceden çok çok daha üstün seviyedeler."

-Danimarka milli takımı neden başarısız oldu?

"Danimarka Milli Takımı başarılı olamadı çünkü bu karşılaşmalar dünya kupası maçları. Tüm takımlar tur atlayıp, şampiyon olmak için oynuyorlar.

Mutlaka elenecekler olacak. Ama her grupta iyi olanlar var. Japonya bizim planlarımızı bozdu. Normalde, maçın ikinci yarısından sonra kazanmaya ağırlık veririz ama Japonya maçında bitimine 70 dakika kala kazanmak için uğraşmaya başladık.

İki gol olunca durum daha da değişti. 3-1 yenilmek yerine belki ilk dakikalarda bir gol atsaydık, o zaman maçın kaderi başka olurdu. O zaman tur atlayabilirdik. Fransa ve İtalya'ya bak.

Onlara sizin takımlarınıza ne oldu diye sorabilirsin. Bana göre, hataları çok küçüktü. Biz de aynı şekilde bu sene tur atlayamadık. Yapılacak tek şey var, şampiyonadan olumlu bir şeyler çıkarmak.

Hatalarımızdan ders almamız gerekir. Christian Eriksen, bence önce 10 dakika, sonra 20 dakika oynadı ama bence bizim takımda en iyi oynayan oydu. Ben milli takımda yeni, altın bir neslin geleceğine eminim."

ÜNSAL TURAN/KOPENHAG (DHA)

3