Seçimde kim kiminle yarışacak?

Günlerdir merakla beklenen milletvekili aday listesi belirlendi. İşte büyük şehirlerde karşı karşıya gelecek adaylar

11 Nisan 2011, Pazartesi 18:45
A A

Siyasi partilerin milletvekili aday listesi belli oldu. Kimin nereden aday olduğu ortaya çıktı. Sırada kimin kiminle yarışacağı hesabında. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun karşısında Milil Eğitim Bakanı Çubukçu var. Başbakan Erdoğan CHP'nin 2. adamı Gürsel Tekin'le karşı karşıya gelirken CHP'li Baykal Milli Savunma Bakanı Gönül'e karşı partisini savunacak. İşte ilginç karşılaşmalar:

ERDOĞAN - GÜRSEL TEKİN KARŞI KARŞIYA

Başbakan Tayyip Erdoğan AK Parti'nin İstanbul 1. bölge 1. sıra adayı oldu. Karşısında ise CHP'nin 2 numarası Gürsel Tekin yer aldı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu İstanbul 2. bölgeden 2. sıra adayı olurken karşısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.

İstanbul 3. bölgede ise AK Parti'nin ilk sıra adayları Bakan Ömer Dinçer ile Abdülkadir Aksu olacak. Karşılarında ise CHP'nin ağır topları Erdoğan Toprak ve Umut Oran yer alacak.

Parti'nin Ankara listesinde 1. bölge 1. sıraya Ali Babacan yerleşti. Ankara 2. bölge ise 1. sırada Cemil Çiçek yer aldı. AK Parti'nin karşısında ise CHP'nin ana seçim vaadi Aile Sigortası'nı gündeme getiren Sencer Ayata 1. bölge 1. sıra adayı, Gülsün Bilgehan ise 2. sıra 1. sıra adayı oldu.

İZMİR'E BAKAN ÇIKARTMASI

AK Parti'nin büyükşehirler arasında en az oyu İzmir'e bakan çıkartması yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 1. bölge 1. sıradan AK Parti adayı olurken 2. bölge 1. sıra adayı ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım oldu. CHP İzmir'de bakanların karşısında ise İzmir 1. bölge 1. sırada TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, 2. bölgede Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel ve Ergenekon sanıklarından Mustafa Balbay çıkartıldı.

BAYKAL SAVUNMA BAKANINA KARŞI

Antalya'da Deniz Baykal ve Osman Kaptan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Mevlüt Çavuşoğlu ile yarışacak.

DİYARBAKIR'DA KRİTİK YARIŞ

Yarışın en sert geçeceği illerden biri Diyarbakır olacak. CHP'nin varlık gösteremediği ilde yarış AK Parti ile BDP'nin desteklediği bağımsız adaylar arasında geçecek. Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker'in AK Parti'den liste başı olduğu ilde ikinci sırada Eski Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu yer alırken karşılarında BDP'nin ağır topları Leyla Zana, Aysel Tuğluk, Hatip Dicle gibi isimler yer alacak.

AHMET TÜRK MUAMMER GÜLER KARŞI KARŞIYA

Mardin'de Kamu Güvenliği Müsteşarlığından istifa eden Muammer Güler ile BDP'nin desteklediği ağır toplardan Ahmet Türk yarışacak.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;