Seçimlere 2 gün kala seçmen skandalı

Milletvekilliği seçimlerine 2 gün kala, seçmen bilgileriyle ilgili birbirinden ilginç olaylar da ortaya çıkmaya başladı

10 Haziran 2011, Cuma 19:33
A A

YSK tarafından, Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde yaşayan evli 45 yaşındaki Sakine Erdağı’nın Darıca İlçesi’ndeki baba evine kızlık soyadıyla ’Sakine Özdal’ adına ’erkek’ olarak seçmen kağıdı gönderilirken, halen yaşadığı Derince’deki evine de ’Sakine Erdağı’ adına kadın olarak seçmen kağıdı gönderildi.

2 karttaki TC numaralarının farklı olması şaşkınlık yaratırken, Sakine Erdağı nerede oy kullanacağını düşünmeye başladı. Sakine Özdal, ailesiyle birlikte oturduğu Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nden yaklaşık 25 yıl önce evlenip Derince İlçesi’ne gelin giderek ’Erdağı’ soyadını aldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 12 haziran genel eçimleri için birisi Darıca’daki baba evine ’Sakine Özdal’ adıyla, diğeri de şu an yaşadığı Derince’deki evine ’Sakine Erdağı’ adıyla 2 ayrı seçmen bilgi kartı gönderdi.

Üstelik, birbirinden farklı TC numaraları ile gönderilen seçmen kağıtlarının birisinde Sakine hanım ’erkek’ olarak belirtildi.

BABA EVİNDE ERKEK, KOCA EVİNDE KADIN

Evlenmeden önce anne ve babasıyla birlikte yaşadığı Darıca Bağlarbaşı Mahallesi Asil Sokak’taki evine 12 Haziran 2011 Seçimleri için gönderilen seçmen kağıdında Sakine hanımın erkek olduğu belirtilirken, kızlık soyadı olan ’Özdal’a yer verildi. TC. Kimlik numaralarının farklı olarak belirtildiği ikinci seçmen kağıdı ise ’Sakine Erdağı’ adına düzenlenerek, şu an eşiyle birlikte yaşadığı Derince Yenikent’teki adresine gönderildi.

Böylece YSK’nın bugünkü verilerine göre, Sakine adındaki aynı vatandaş, Darıca’da erkek olarak yaşıyor ve ’Özdal’ soyadını taşıyor, Derince’de ise birincisinden farklı TC. numarası ile ’Erdağı’ soyadıyla kadın olarak yaşıyor.

YSK’nın seçmen kartlarına göre Darıca’da yaşayan ’erkek’ Sakine Özdal, 12 Haziran 2011’de Darıca Faik Şahenk İlköğretim Okulu’nda 1053 nolu sandıkta oy kullanacakken, Derince’de yaşayan ve aynı kişi olan ’kadın’ Sakine Erdağı ise Öğretmen İlköğretim Okulu’nda 1301 nolu sandıkta oy verecek. İki seçmen kartı eline ulaşan Sakine Erdağı ise, şaşkınlık içinde nedere oy kullanacağını düşünüyor.

Erol POLAT/DARICA (Kocaeli), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;