Seçmen başkanlık sistemini istemiyor

Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği başkanlık sistemine geçiş konusunda seçmenlerin ikna edilemediği ortaya çıktı

22 Mart 2011, Salı 08:19
A A

Araştırmaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği başkanlık sistemine geçilmesine seçmenlerin yüzde 42'si karşı çıkıyor. Seçmenlerin yüzde 36'sı 'geçilsin' derken, yüzde 22'si ise 'hiçbir fikrinin olmadığını' söylüyor.

Seçmenlere 'Türkiye başkanlık sistemine geçsin mi?' şeklinde yöneltilen soruya, en fazla 'evet' yanıtı AKP seçmeninden geldi. Buna göre AKP seçmeninin yüzde 54'ü 'geçsin' derken, yüzde 23'ü 'geçmesin', yüzde 23'ü ise 'fikrim yok' yanıtını verdi.

İKSara, 'Bu verilerin başkanlık sistemine en fazla destek veren grubun AKP seçmeni olduğu, ancak onun da yarıya yakının ya olumsuz baktığı ya da fikrinin oluşmadığını gösterdiğine' dikkat çekiyor.

Başkanlık sistemine geçilmesine en fazla destek veren ikinci grup ise BDP seçmeni oldu. BDP seçmeninin yüzde 40'ı başkanlık sistemine geçilmesini desteklerken, bu soruya olumsuz yanıt verenlerin oranı sadece yüzde 21 oldu. BDP seçmenlerinin yüzde 39'u konu ile ilgili bir 'fikrinin olmadığını' söyledi. Başkanlık sistemine geçilmesi kararsız seçmenin de yüzde 18'inden destek aldı.

CHP, MHP VE KARARSIZLAR 'GEÇİLMESİN' DİYOR

Bu soruya olumsuz yanıt veren grupta CHP seçmeni yüzde 63 ile birinci sırada yer alırken, MHP seçmeninde bu oran yüzde 60, kararsızlarda yüzde 45 oldu. 'Başkanlık sistemine geçilsin' diyenlerin CHP seçmeni içindeki oranı yüzde 20, MHP seçmeninde ise yüzde 24 oldu. Bu veriler CHP, MHP ve kararsız seçmenlerin çoğunun başkanlık sistemine geçilmesine karşı olduğunu ortaya koyuyor.

HER 5 KİŞİDEN 1'İNİN FİKRİ YOK

Öte yandan, her 5 CHP seçmeni ile her 4 MHP seçmeninden birinin başkanlık sistemine geçilmesine destek verdiği belirlendi. Aynı soruya, CHP seçmeninin yüzde 20'si, MHP seçmeninin de yüzde 15'i 'fikrim yok' yanıtını verdi.

Böylece, toplam seçmenlerin yüzde 36'sı başkanlık sistemine geçilmesine 'evet' derken, yüzde 42'si 'hayır' yanıtını verdi, yüzde 22'si ise fikrinin olmadığını söyledi.

Bu da her 5 seçmenden birinin başkanlık sistemi konusunda fikir sahibi olmadığını ortaya koyuyor. İKSara, 'Başkanlık sistemine geçiş konusunun, diğer genel siyasal gidişat sorularında olduğu gibi AKP ve diğer parti seçmenleri arasında ciddi bir kutuplaşmaya işaret ettiği' değerlendirmesini yapıyor.

HANGİ PARTİYE ASLA OY VERMEZSİNİZ?

Ayrıca, 'CHP ve MHP tabanının başkanlığa geçişe en karşı olan kesimi temsil ettiğine, ancak AKP'lilerin yüzde 46'sının ya kararsız olduğu ya da karşı çıktığına' dikkat çekiyor.

İKSara'nın özel gündem anketinde seçmenlere yönelttiği bir diğer soru da 'Hangi partiye asla oy vermezsiniz?' oldu ve böylece hangi parti tabanının hangi partiye asla oy vermeyeceği saptanmaya çalışıldı. Buna göre, tüm parti gruplarının en fazla 'asla oy vermem' dediği parti yüzde 44 ile BDP oldu.

BDP'yi yüzde 19 ile AKP, yüzde 17 ile CHP ve yüzde 10 ile MHP takip etti. Yanıtlara parti seçmenleri olarak baktığımız zaman AKP seçmenlerinin yüzde 47'si BDP'yi 'asla oy vermeyecekleri parti' olarak görüyor. Bunu, yüzde 31 ile CHP ve yüzde 11 ile MHP takip ediyor.

CHP'LİLER AKP'YE 'ASLA' DİYOR

CHP seçmenlerine baktığımız zaman ise farklı bir durum söz konusu. CHP seçmeninin 'asla oy vermem' dediği parti sıralamasına AKP yüzde 47 ile birinci sıraya oturuyor.

CHP seçmeninde AKP'yi yüzde 40 ile BDP ve yüzde 5 ile MHP takip ediyor. Öte yandan, MHP seçmeni de AKP seçmeni gibi asla BDP'ye oy vermeyeceğini belirtiyor. MHP'de bu oran yüzde 61'e çıkıyor.

Bunu, yüzde 23 ile AKP ve yüzde 8 ile CHP izliyor. Bu veriler, MHP ve CHP seçmenlerinin birbirlerinden çok da rahatsızlık duymadığını ortaya koyması bakımından dikkat çekici. Kararsızların da yüzde 48'i BDP'yi 'asla oy vermeyecekleri parti' olarak görüyor. Bunu yüzde 17 ile AKP, yüzde 9 ile MHP, yüzde 7 ile CHP izliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;