Seçmen kartları parkta bulundu

İstanbul Esenyurt'ta vatandaşın eline ulaşması beklenen seçmen bilgi kartlarından 145'i polis tarafından bir parkta bulundu

02 Haziran 2011, Perşembe 15:53
A A

Seçmen bilgi kartlarının posta yoluyla vatandaşa ulaşmaması vatandaşın sıkıntı yaşamasına neden oldu. Önceki dönemlerde muhtarlıklardan seçmen bilgi kartlarını alan bazı vatandaşların da kartlarının bu dönem posta yoluyla geleceğini bilmedikleri görüldü.

Aynı sokakta oturan vatandaşlardan bazıları kartlarına ulaşırken, bazılarının ulaşamaması ise sıkıntı yaşanmasına neden oldu. Seçime 11 gün kala hala nerede oy kullanacağını bilemeyen vatandaşlar, mahalle muhtarlarının kapısını çaldı.

Seçmen bilgi kartları eline ulaşmayan ve soluğu muhtarlıkta alan mahalle sakinlerine muhtarın tavsiyesi internet üzerinden seçmen bilgilerine ulaşmaları oldu.

Konuya ilişkin bilgi veren Saadetdere Mahallesi Muhtarı Yavuz Zilek, yıllardır muhtarlıklardan alınan seçmen bilgi kartlarının bu dönem İlçe Seçim Kurulu kararı ile posta yoluyla dağıtılacağının bildirildiğini anlattı.

"100 BİN SEÇMENİN ELİNE GEÇMEYEBİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Zilek, vatandaşların, konudan haberdar olabilmeleri için muhtarlık binası önüne pankart açmalarına rağmen, vatandaşın hala kendilerine gelerek, seçmen bilgi kartlarını sorduğunu kaydetti.

Esenyurt’ta 20 mahalle bulunduğunu söyleyen Zilek, "20 mahallenin 300 bine yakın seçmeni var. 100 bin seçmenin eline geçmeyebilir diye düşünüyorum" dedi.

Zilek, 29 Mayıs pazar günü bazı seçmen bilgi kartlarının bir parkta bulunduğunu belirterek, "Biz imza karşılığında vatandaşlarımıza teslim ediyorduk. Bu dönem imza karşılığı verilmesi gereken evrakları sokaklarda buluyoruz. Vatandaşın eline geçmiyor" diye konuştu.

Dilhun GENÇDAL-Ünsal ÇAKİN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;