Şehidin tazminatı PKK'lının ailesinden

İçişleri Bakanlığı çatışmada şehit olan polisin ailesine 41 bin 544 TL tazminat ödedi. Bakanlık bu tazminatı, aynı çatışmada ölü ele geçen iki PKK'lının ailesinden almak için açtığı davayı kazandı

Şehidin tazminatı PKK'lının ailesinden

Batman Gercüş’te 2006’da PKK’lı Nebihe Altun ile Mesut Erbey polis panzerine ateş açtı. Panzerdeki polis Erkan Serdar Salar terörist ateşiyle öldü. Nebihe Altun ile Mesut Erbey çıkan çatışmada ölü ele geçirildi.

İçişleri Bakanlığı, şehit polis Erkan Serdar Salar’ın ailesine 41 bin 544 TL tazminat ödedi. Bakanlık, tazminatı teröristler Nebihe Altun ile Mesut Erbey’in ailelerinden almak için dava açtı.

Davanın gerekçesi şuydu: “Bakanlığımız bütçesi, teröristlerin neden olduğu haksız eylem nedeniyle zarara uğramıştır.” Bakanlık davayı kazandı. Mahkeme, iki teröristin ailelerini bakanlığa toplam 49 bin 500 TL ödemeye mahkum etti. Nebihe Altun’un Gercüş’ün Başova köyündeki anne-babası Zine ve Siraç Altun ile Mesut Erbey’in Mersin’deki anne-babası Meryem ve Abdurrahman Erbey bu parayı 15 gün içinde ödemezse icraya başvurulacak.

Arif ARSLAN/DHA