Şehit anıtı önünde soykırım eylemi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 1915'te Ermeniler'e yönelik soykırım yapıldığını iddia eden BDP ve ÖDP'li bir grup, Kurtuluş Savaşı Şehitler Anıtı önünde eylem yaptı

24 Nisan 2011, Pazar 22:42
A A

Diyarbakır, İzmir, İstanbul ve Ankara ile birlikte eşzamanlı olarak bugün saat 17.30’da Bodrum Belediye Meydanı’nda, Bodrum Demokratik Düşünce Platformu öncülüğünde, ’Bu Acı Hepimizin’ sloganıyla düzenlenen eylem, ilginç görüntülere sahne oldu. Eyleme, platform üyeleri BDP İl Başkanı Mehmet Polat, BDP İlçe Başkanı İdris Danışlı, ÖDP üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 80 kişi katıldı.

Eylemciler, meydana taşıdıkları, üzerinde Ermenice, Kürtçe, Fransızca, İngilizce ve Türkçe olarak ’Bu Acı Hepimizin’ yazan 4 metrekare büyüklüğündeki pankartı 1919- 1923 yılları arasında Kurtuluş Savaşı’na katılan Bodrumlu gaziler ve şehitler anısına yaptırılan Kurtuluş Savaşı Şehitler Anıtı’nın önüne koydu. 65 Bodrumlu’nun adlarının yazılı olduğu anıtın önündeki pankart dikkati çekti. Atatürk heykeli ve şehitler anıtı önünde alkışlı, karanfilli, mumlu sözde Ermeni soykırımı eylemi yapıldı.

Pankartın üzerine karanfiller bırakıp mum yakan grup adına açıklamayı seramik sanatçısı Ayla İşler Tseka yaptı. Tseka, 24 Nisan 1915’te birçok Ermeni’nin kadın, çocuk, ihtiyar, hasta ayırt edilmeksizin sırf Ermeni oldukları için devlet tarafından sürüldüğünü, yüz binlercesinin de öldüğünü, öldürüldüğünü ve her türlü zulme maruz kaldığını iddia etti, "O tarihten bu yana devlet ve hükümetler bu korkunç olayın üstünü örtmeye, olmadı hafifsetmeye, dahası isyan gibi nedenlerle meşru göstermeye çalıştı. Oysa hiçbir gerekçenin haklı gösteremeyeceği bu ölümcül sürgün açıkça insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur" dedi.

İNSANLIK GÖREVİNE DAVET

Herkesi insanlık görevine davet ettiklerini belirten Tseka, "Devletin inkara dayalı resmi politikası sürdükçe, o tarihten beri bu ülke insanlarının yüreğinde gizli gizli kanayan yara derinleşmekte, aklımızı vicdanımızı hak adalet duygumuzu daha fazla felç etmektedir. Ama artık buna son vermeliyiz. O nedenle bu ülkenin alnı ve vicdanı ak insanlar ülkesi olmasını yürekten isteyen herkesi çok gecikmiş bir insanlık görevine davet ediyoruz. 24 Nisan’ın işaret ettiği o ağır suçun, insanlığın asli değerleri temelinde birleşen hepimizin ortak acısı olduğunu ilan etmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Konuşmanın ardından yere konulan pankartın üzerine ellerindeki karanfilleri bırakıp mum yakan eylemciler, şehitler anıtı ve Atatürk heykeline 1 metre mesafede yere oturup 10 dakika sessizce bekledi.

Sonrasında BDP’li bağımsız Muğla Milletvekili adayı ve platform sözcülerinden belgesel film yapımcısı Şehbal Şenyurt, "Ülkemizde yaşanan katliamlar bugüne kadar geldi ve devam ediyor. Artık bunlar yaşanmasın, yaşananlar ise konuşulsun, tartışılsın, sorgulansın ki bir daha bu acılar yaşanmasın istiyoruz" dedi. Eylemciler alkışlar eşliğinde alanı terk etti.

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;