Şehit annesi: Teröristleri sevindirmeyeceğim

Şehit annesi: Teröristleri sevindirmeyeceğim

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde terör örgütü üyeleri ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olan Piyade Komando Uzman Çavuş Mesut Keklikçi’nin (23) cenazesi, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Keklikçi için Kozdere Köyü Mameyler Mezrası Camisi’nde tören düzenlendi.

Törene, şehidin annesi Şengül Keklikçi ile kardeşleri ve yakınlarının yanı sıra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali Vekili Mehmet Okur, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mahmut Durdu ve Halil Mazıcıoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Birol Şimşek, askeri ve idari yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törene katılan vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Şehidin cenazesi, cenaze namazının ardından konvoy eşliğinde köy mezarlığına götürülerek, babası Ethem Keklikçi’nin mezarının yanına defnedildi. Şehidin mezarlığına kürekle toprak atan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk
bayrağını, şehidin annesi Şengül Keklikçi’ye verdi.

-"TERÖRİSTLERİ SEVİNDİRMEYECEĞİM"-

Şengül Keklikçi, tören sırasında, "oğlunu dimdik yolcu ederek" teröristleri sevindirmeyeceğini söyledi.

Elindeki oğlunun fotoğrafını sık sık öpen ve gazetecilere gösteren anne Keklikçi, şunları kaydetti:

"Türkiye seninle gurur duyuyor oğlum. Teröristleri sevindirmem. Gider dağlarda yatarım, onların hepsini vururum. 2 oğlum daha var. Vatan sağ olsun
oğlum, şehidim. Bayrağımızı kimse indiremez, teröristler boşa sevinmesin. Benim oğlumun silahını bana getirin. Komutanından istiyorum, oğlumun neyi varsa istiyorum. Oğlum, şehidim, kuzum. Bir Mesut gider, bin Mesut gelir. Arkandan yetişiyor oğlum. Sana vuran eller kırılsın. Seni dimdik yolcu edeceğim,
teröristleri sevindirmeyeceğim."

Anne Keklikçi bir ara oğlunun tabutunu taşımak istedi ancak yakınları tarafından engellendi.

ŞEHİT ÇETİN AYLAR'I 4 YAŞINDAKİ OĞLU UĞURLADI

Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Üsteğmen Çetin Aylar’ın cenazesi, Tokat’ın Turhal ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi. Askeri uçakla getirildiği Tokat’ta Kazova Devlet Hastanesi Morgundan alınan şehidin cenazesi, önce ilçe merkezindeki baba evine getirildi. Bu sırada şehidin yakınları Türk bayrağına sarılı tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Baba evinde helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi, toprağa verileceği Çaylı beldesine götürüldü. Çaylı Beldesi’nde Cemevine getirilen şehidin cenazesi bir süre burada bekletildi.

Bu arada şehidin annesi Yeter ve eşi Bilge ile babası İbrahim Aylar’ın ayakta durmakta zorlandıkları görüldü. Şehidin tabutunun üzeri güllerle bezeyen yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Daha sonra kılınan cenaze namazının ardından şehit Çetin Aylar’ın cenazesi bir süre askerlerin omzunda taşındıktan sonra Turhal Belediyesine ait cenaze aracı ve kortej eşliğinde Çaylı beldesindeki tören alanına getirildi.

Bu arada şehidin 4 yaşındaki oğlu Arda’nın anne ve babasının fotoğrafına sarılarak ve gazetecilere babasını göstermesi, törene katılanları duygulandırdı. Fenalık geçiren şehit yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti.

"NE KADAR ÖVÜNSENİZ AZDIR"

 Burada düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulduktan sonra şehidin öz geçmişi okundu. Törende konuşan 48. Piyade Eğitim Alay Komutanlığında görevli Piyade Binbaşı Yücel Çetinkaya, Türkiye’nin yıllardan beri bölücü terör örgütüyle mücadele ettiğini belirterek, bu uğurda binlerce şehit verildiğini söyledi.

Türk milletinin başka milletlerde olmayan cesaret ve kahramanlıklarıyla Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarını kazanarak düşmanlarını bile imrendirdiğini vurgulayan Binbaşı Çetinkaya, şehidin acılı ailesine de seslenerek, "Ne kadar övünseniz azdır. Çünkü siz şehit ailesisiniz" dedi. Çetinkaya, şehidin kanının yerde kalmayacağını da sözlerine ekledi. Cenazeye ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla katılan çok sayıda vatandaş da "Şehitler ölmez vatan bölünmez" şeklinde sloganlarla teröre tepki gösterdi.

Tören boyunca ayakta durmakta zorlanan şehidin babası İbrahim Aylar’ın koluna giren Tokat Valisi Şerif Yılmaz, acılı babaya destek oldu. Daha sonra şehidin cenazesi Çaylı beldesindeki şehitlikte gözyaşları arasında toprağa verildi.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının çelenk gönderdiği cenaze törenine şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Ak Parti Tokat Milletvekilleri Şükrü Ayalan, Osman Demir, Zeyid Aslan ve Dilek Yüksel, CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Tosunlu, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen, bazı ilçelerin kaymakamları ve belediye başkanları, Tokat, Sivas ve Amasya’dan üst düzey askeri yetkililer, şehidin silah arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ YILMAZ’IN CENAZESİ

Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Uzman Çavuş Turgay Yılmaz’ın cenazesi memleketi Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Mahmatlar beldesinde toprağa verildi. Şehit Uzman Çavuş Turgay Yılmaz için evinin önündeki belde camisinde düzenlenen törene, ailesi ve yakınlarının yanı sıra Nevşehir Valisi Osman Aydın, Nevşehir Milletvekilleri Rıdvan Köybaşı, Ahmet Erdal Feralan ve Mahmut Dede, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Murat Kırıkkaya, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Avanos Kaymakamı Aylin Kırcı Duman, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Gurulkan, diğer yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze töreninde gözyaşlarına hakim olamayan Şehit Yılmaz’ın babası Abdulkadir Yılmaz ile annesi Gülsüm Yılmaz ve kardeşi Tuncay Yılmaz’ı Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Murat Kırıkkaya teselli etmeye çalıştı.

Cenaze töreninde şehit oğlunun tabutuna sarılınca fenalaşan anne Gülsüm Yılmaz’a acil servis sağlık ekipleri müdahale etti.

Cenaze namazının ardından askerlerin omuzlarında belde mezarlığına getirilen Şehit Yılmaz’ın naaşı, dualar, gözyaşları ve terör örgütü aleyhine atılan sloganlar arasında toprağa verildi.

KOMANDO ONBAŞI HAKAN YUTKUN’UN CENAZESİ

Şehit Komando Onbaşı Hakan Yutkun’un cenazesi, memleketi Bursa’da toprağa verildi.

ece geç saatlerde Bursa’ya getirilen şehidin naaşı, Bursa Asker Hastanesi’nden alınarak, cenaze arabasıyla Hamitler Mahallesi Hanım Sokak’taki bayraklarla donatılan evine getirildi. Şehit oğlunun tabutuna sarılan anne Gülfiye Yutkun ve kız kardeşi Özlem, uzun süre gözyaşı döktü.

Cenaze, komşularından helallik alınması ve dua okunmasının ardından, tekbirler eşliğinde Hamit Dede Camisi’ne götürüldü. Naaşın camiye götürülüşüne, çok sayıda vatandaş, ellerindeki bayraklarla eşlik etti. Grup, zaman zaman terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

Hamit Dede Camisi’ndeki törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Devlet Bakanı Faruk Çelik, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Cici, Ankara Emniyet Müdürlüğüne atanan Bursa Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören sırasında oğluna son kez veda etmek için tabutun başına gelen ve askeri yetkililerin yardımıyla ayakta durabilen anne Gülfiye Yutkun, "Burada olsaydın da güzel gözlerinle baksaydın. Elveda yavrum, seni her zaman çok seveceğim" diye ağlayarak, tabuta sarıldı. Bu sırada şehidin kardeşi ve babası da bayrağa sarılı tabutu öperek, gözyaşları içinde şehit Hakan Yutkun’a veda ettiler.

Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksek Okulu Makine Bölümü’nden yeni mezun olan ve annesini en son 19 Temmuzda aradığı öğrenilen şehidin naaşı, öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından, Hamitler Kent Mezarlığı’ndaki şehitlikte toprağa verildi.

UZMAN ONBAŞI SAMET YILMAZ’IN CENAZESİ

Çatışmada şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Samet Yılmaz’ın cenazesi (22), Manisa’nın Turgutlu ilçesinde törenle toprağa verildi. Askeri uçakla Manisa’nın Akhisar ilçesine getirilen şehidin cenazesi, Akhisar Devlet Hastanesi morgundan Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek, Garnizon Komutan Vekili Hava Savunma Binbaşı Abdülkadir Fırat, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ve İlçe Emniyet Müdürü Abdurrahman Yolcu’nun da katılımıyla alındı, konvoy eşliğinde Turgutlu’ya getirildi.

Belediye cenaze nakil aracına alınan şehidin cenazesi, baba evine götürüldü. Şehidin yakınları, Türk Bayrağı’na sarılı naaşa sarılarak öptü, gözyaşlarıyla ağıtlar yaktı. Vatandaşlar da terör örgütünü lanetleyen sloganlar attı. Cenaze, öğlen namazı öncesinde Merkez Pazar Camisi’ne getirildi.

Cami avlusunun yanı sıra dışarıda da binlerce vatandaşın toplandığı cenaze törenine, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, MHP Manisa Milletvekili Ahmet Orhan, Manisa Bağımsız Milletvekili Erdoğan Yetenç, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Garnizon ve 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Mustafa Şenol, Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Arif Çetin, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu Kaymakamı Nazmi Ünlü, Belediye Başkanı Serhat Orhan, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semra Öncü ve ile siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Turgutlu Müftüsü Vefa Özdemir tarafından kıldırılan cenaze namazı sırasında şehit babası Selahattin Yılmaz ile ağabeyi Sedat Yılmaz’ın, eski Genelkurmay Başkanı Özkök ile Manisa Valisi Güvenç’in arasında saf tuttuğu görüldü.

-TURGUTLU MÜFTÜSÜNDEN SAĞ DUYU ÇAĞRISI-

Müftü Özdemir, namaz öncesi yaptığı konuşmada, vatandaşlardan cenaze töreninin, şehidi incitmeden ve Müslüman’a yakışır bir şekilde icra edilmesini isteyerek, topluluğu sükunete davet etti. Vatandaşlardan sabırlı ve metanetli hareket etmelerini isteyen Özdemir, aksi halde istenmeyen olaylar yaşanabileceği ve bunun önüne geçilemeyeceği uyarısı yaptı.

Özdemir ayrıca şehit ailesi ve Turgutlu halkına, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun taziye mesajını aktardı. Şehit Piyade Uzman Onbaşı Samet Yılmaz’ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından tören mangası tarafından alınarak bir süre omuzlarda taşındı.

Cenazeye katılan vatandaşların terör örgütünü lanetleyen sloganları eşliğinde, yaklaşık 300 metre askerlerin omuzlarında taşınarak, Turgutlu ilçesinin ana caddesi konumundaki Atatürk Bulvarı’na çıkarılan naaş, burada bekletilen top arabasına alındı. Askeri bando eşliğinde top arabasında taşınan naaş, protokol ve törene katılanlarca selamlandıktan sonra cenaze aracıyla defnedilmek üzere Turgutlu Belediye Mezarlığı içinde yer alan şehitliğe götürüldü.

Cenazenin şehitliğe götürülmesine binlerce vatandaş da yaya olarak ellerinde Türk bayraklarıyla eşlik etti. Tekbirlerle cenaze aracından alınan şehidin naaşı, şehitlikte toprağa verildi. Defin sırasında askeri tören mangası saygı atışı yaptı. Şehitlikteki defin işlemi sırasında fenalık geçiren şehit yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti.

-PROTESTOLAR-

Şehit cenazesi baba evine getirilmeden önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Manisa Valisi Celalettin Güvenç ve Manisa Garnizon ve 1. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Mustafa Şenol ile şehidin evine taziye ziyaretinde bulundu.

Tanrıverdi, şehit babası Selahattin Yılmaz ile görüştü ve baş sağlığı diledi. Bu sırada evin bulunduğu sokakta toplanan vatandaşlardan bir grup, Tanrıverdi’yi protesto eden sloganlar attı. Tanrıverdi ve beraberindekiler daha sonra şehidin evinden ayrıldı. MHP Manisa Milletvekili Ahmet Orhan da camide şehidin ailesine taziye sunarken bazı aile üyelerinin tepkisiyle karşılaştı.

4