Şehit annesinden zor veda

Şehit oğlu için "Ağlayarak uğurlamayacağım" diyen anne, acıdan güçlükle ayakta dursa da oğluna gülümseyerek veda etti

Şehit annesinden zor veda

Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ndeki terör saldırısında şehit olan 10 askerden Piyade Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt’un cenazesi, Gaziantep’te gözyaşlarıyla toprağa verildi. Anne Rahime Bozkurt, şehit oğlunu gülümseyerek ve el sallayarak uğurladı.

Kız kardeşi Nuriye ise "Ağlamayacağım. Benim kardeşim şanıyla şerefiyle törenle toprağa verildi. Dağdakilerin leşlerini ise kurtlar, çakallar yiyecek" dedi.

Şehit Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt’un cenaze töreni, önceki şehit cenazelerinde yaşanan tepkiler nedeniyle kentin dışındaki Asri Mezarlık’ta bulunan Nakiboğlu Camii’nde yapıldı. Vali Erdal Ata, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, İl Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla şehidin yakınlarının katıldığı törende, anne Rahime Bozkurt, kortejdeki top arabasına dayanarak yürüdü. Acılı anne kortej boyunca kınalı elleriyle oğluna el sallayıp, öpücük gönderdi.

Şehidin 18 yaşındaki kız kardeşi Nuriye Bozdurt ise tabuta sarılıp görevli subaylara, "Komutanım ağlamayacağım. Benim ağabeyim aslanlar gibi şehit oldu. Şerefiyle, onuruyla tören yapıldı, gömülecek. O dağdakiler leş sürüsü gibi itlere, çakallara yem olacak" dedi.

Şehit Uzman Çavuş Bozkurt’un cenazesi Asri Mezarlık’taki şehitlik yerine ailesinin isteği üzerine aynı mezarlıktaki aile mezarlığa defnedildi.

Tören sırasında polis geniş güvenlik önlemleri alırken, törene katılmak isteyen kalabalığın bir bölümü aranarak tören alanına alındı.

ŞEHİT BABASINDAN ÇOCUKLARINA: DİK DURUN

21 yaşındaki Piyade Çavuş Ramazan Emre Ala, memleketi Konya’nın Karapınar İlçesi’ne bağlı Kesmez Köyü’nde yaklaşık 10 bin kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Ala’nın tabunun önünde duran kardeşleri 13 yaşındaki Fatih ve 15 yaşındaki Şammaz, gözyaşları içinde "Ağabey, bizi bırakıp nereye gittin?"sözleri üzerine çocuklarının yanına gelip ellerinden tutan baba Seyyar Ala, "Dik durun, sevindirmeyin şerefsizleri" dedi.

Şehit Piyade Çavuş Ramazan Emre Ala’nın cenazesi Diyarbakır’dan askeri uçakla Konya’ya getirildikten sonra Karapınar Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Şehit babası Seyyar Ala, annesi Kafiye Ala ile 4 kardeşi burada son kez oğullarının cenazesine baktı. Bu sırada şehidin babasının evinin önünde, cenazenin gelmesini bekleyen yaklaşık 2 bin kişi ellerinde Türk bayraklarıyla önce İstiklal Marşı’nı okudu, ardından ’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ’Şehidim hakkını helal et bana’ diye slogan attı.

ŞEHİT ANNESİ: YÜREĞİM YANIYOR

Babasının evine getirilen Şehit Ala’nın cenazesi alkışlarla karşılanarak eve alındı. Şehit annesi Kafiye Ala, gözyaşları içinde "Oğlum, kınalı kuzum. Bizi bırakıp gittin. Yüreğim yanıyor. Canım oğlum, yiğidim" diyerek ağıt yaktı. Yakınları tabuta sarılarak vedalaştı. Daha sonra dualar eşliğinde cenaze aracına konan şehit Piyade Çavuş Ramazan Emre Ala’nın cenazesi, defnedileceği Kesmez Köyü’ne götürüldü.

Kesmez Köyü Camii önünde yapılan dini ve askeri törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı, İlhan Yerlikaya, Mustafa Akış, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Garnizon Komutanı Tümgeneral Hava Pilot Tümgeneral Yılmaz Özkaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Halil Etyemez ve yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

"DİK DURUN, SEVİNDİRMEYİN"

Tören sırasında tabutun önünde duran şehidin kardeşleri Fatih ve Şammaz Ala, gözyaşları içinde, "Ağabey, bizi bırakıp nereye gittin" sözleri üzerine çocuklarının yanına gelip ellerinden tutan babası Seyyar Ala, "Dik durun, sevindirmeyin şerefsizleri"dedi.

Yaklaşık 20 gün önce izinli olduğu memleketinden askeri birliğine dönen ve terhisine 3 ay kala şehit olan Ramazan Emre Ala’nın cenazesi, cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

ANTALYA’DA ŞEHİDİ 10 BİN KİŞİ UĞURLADI

Şehit Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez için baba ocağı Antalya’da tören düzenlendi. Şehit Sönmez’in cenaze namazının kılındığı Barınak Camii avlusunda oğluyla son kez vedalaşan baba İlyas Sönmez, namaz için saf tutan milletvekillerine dönerek, BDP milletvekilleri için "Ne olur meclisten bunları atın" dedi.

Şehit Uzman Çavuş Sönmez’in cenazesi, Antalya Hava Meydan Komutanlığı’ndan asker ve ailesi tarafından alınarak, saat 12.15 sıralarında Kepez Yeşiltepe Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi’ndeki baba ocağına getirildi. Cenaze töreni öncesi evin etrafında toplanan 10 bine yakın Antalyalı dev Türk bayrağı açtı ve hep bir ağızdan ’Mecliste PKK istemiyoruz’ sloganı attı.

Şehit Sönmez’in Türk bayrağına sarılı tabutuna dokunmak, son görevlerini yapmak için şehidin ailesi ve arkadaşları aracın etrafını sardı. Şehit Uzman Çavuş Sönmez’in kuzeni Malik Sönmez bu sırada fenalık geçirdi ve evin önünde hazır bekleyen ambulansta tedaviye alındı. Şehidin annesi Günay Sönmez, iki kadın astsubayın kolları arasında son kez oğlunun yanına geldi. Bir süre oğlunun tabutunu okşayan, öpen anne Sönmez, kendisine getirilen sandalyeye oturarak uzun süre oğlunun başında bekledi. Anne Sönmez acısını, Şehit Erdoğan Sönmez’in kız kardeşi Pınar Sönmez’e sarılarak paylaştı. Askerler ve sağlık personeli, tören boyunca anne Günay Sönmez’in yanından ayrılmadı.

DENİZ BAYKAL DA KATILDI

Baba ocağında son kez babası İlyas Sönmez’le vedalaşan Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in naaşı daha sonra omuzlara alınarak, evin yakınındaki Barınak Camii’ne getirildi. Şehit Uzman Çavuş Sönmez’in cenaze namazına Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP milletvekilleri Gürkut Acar, Osman Kaptan ve Yıldıray Sapan ile AK Parti Antalya milletvekilleri Menderes Türel ve Hüseyin Samani başta olmak üzere çok sayıda siyasi, kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri ve binlerce vatandaş birlikte kıldı.

BABA, NÖBET TUTAN ASKERİN TERİNİ SİLDİ

Cami avlusunda anne Sönmez, kız kardeşi Derya Sönmez ve erkek kardeşi Yusuf Sönmez, tabuta son kez sarılarak ağladı. Baba Sönmez ise önce cebinden çıkardığı mendille şehidin tabutu başında nöbet tutan askerin terini sildi, ardından uzun uzun tabuta sarıldı, oğluyla vedalaştı. Bu sırada Deniz Baykal da elindeki mendille baba Sönmez’in terini sildi. Şehit babası Sönmez, oğlu toprağa verilmeden önce saf tutan milletvekillerine dönerek, BDP milletvekillerini kastedip "Ne olur meclisten bunları atın" dedi.

CAMİ ÇIKIŞI İZDİHAM

Şehit Erdoğan Sönmez’in cenazesinin Barınak Camii avlusundan çıkışı sırasında izdiham yaşandı. Bu izdihamdan şehidin babası İlyas Sönmez’i, Vali Altıparmak çıkardı. Vali Altıparmak, şehit babasının elini tutarak kalabalığın içinden çıktı, baba ve oğulu, cenaze nakil aracında buluşturdu. Şehidin cenazesi askeri törenle camiden alınırken, askeri bandonun marşı bitirmesiyle birlikte tekbir sesleri yükseldi. Tekbir sesleri eşliğinde Şehit Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez, defnedileceği Uncalı Mezarlığı’na götürüldü. Şehit Sönmez’in cenazesi, buradaki şehitlikte toprağa verildi.
Şehit Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in cenaze namazı sonrasında iki kişi, cenazeye gönderilen Başbakanlık çelenginin isimliğini yırttı. Üzerlerinde Türk bayrağı bulunan kişiler iktidar partisi milletvekillerine, "Şehidin kanı bu meclise haram olsun" diyerek tepki gösterdi.

KÖYCEĞİZ ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Hain saldırıda şehit düşen 23 yaşındaki Asteğmen Burak Erdi Uysal’ın cenazesi Muğla’ya getirildi. Cenaze, Dalaman Havalimanı’ndan büyük bir konvoy eşliğinde alındı.

Beytüşşebap ve çevresindeki polis ve askeri üs bölgelerine Pazar günü saat 22.00 sıralarında PKK’lı teröristler tarafından uzun namlulu silah ve roketatarlarla düzenlenen saldırıda şehit olan asteğmen Burak Erdi Uysal’ın cenazesi bugün saat 12.30 sıralarında C 160 tipi askeri uçakla Muğla’nın Dalaman Havalimanı’na getirildi. Ailesi ve binlerce kişi tarafından karşılanan Türk bayrağına sarılı cenaze, Köyceğiz Belediyesi’ne ait cenaze taşıma aracını alındı. Cenaze buradan büyük bir konvoy eşliğinde Köyceğiz’e bağlı Yangı Köyü’ne götürülmek üzere yola çıktı.

PARA BİRİKTİRMEK İSTİYORDU

Genç yaşında şehit düşen Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunu Burak Erdi Uysal’ın ölümü, doğup büyüdüğü yangı Köyü’nde de büyük üzüntüye neden oldu. Yangı Köyü Muhtarı Reşat Tunal, genç mimarın mezun olduktan sonra Ortaca’da bir inşaat firmasında çalışmaya başladığını belirterek, "Daha sonra askere gitme kararı aldı. Uzun dönemi tercih etti. Böylece para biriktirmek ve döndükten sonra bir iş kurmak istiyordu" dedi.

52 GÜN SONRA TERHİS OLACAKTI

Muhtar Reşat Tunal, Burak Erdi Uysal’ın geçen yıl Aralık ayında askere gittiğini belirterek, şöyle dedi:
"Terhisine 52 gün kalmıştı. Askerliği bitince köye gelip anne ve babasının yanında yaşayacağını söylüyordu. Hiç kimseyle bir sorunu yoktu. Köyde çok sevilen biriydi. Evine ve ailesine bağlı bir gencimizdi. Allah rahmet eylesin."

ŞEHİT ER SAĞDIÇ’I 5 BİN KİŞİ UĞURLADI

Şehit piyade er Uğur Sağdıç, Tokat’ın Turhal ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Şehit er için cemevinde tören düzenlendi.

Şehit er Uğur Sağdıç’ın cenazesi, askeri kargo uçağıyla Tokat Havaalanı’na getirildi. Sağdıç’ın yakınları tarafından karşılanan cenaze, Turhal Belediyesi cenaze aracına koyularak ilçeye götürüldü. Uğur Sağdıç’ın cenazesi, helallik alınması için Gündoğdu mahallesinde yaşayan dedesi Hamza Sağdıç’ın evinin önüne getirildi. Cenazeyi gören şehidin babası Yılmaz Sağdıç ve annesi Yeter Sağdıç, gözyaşlarını tutamadı. Şehidin yakınları ise cenaze aracına çıkarak tabuta sarılmak istedi.

Cenaze daha sonra aynı mahallede bulunan Yavşanlı Cemevi’ne götürüldü. Burada düzenlenen törene Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Turhal Kaymakam vekili Nuri Özder, Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DEDE SAĞDIÇ’TAN BDP’Lİ VEKİLLERE TEPKİ

Burada şehidin dedesi Hamza Sağdıç, PKK’lı teröristlerle ile kucaklaşan BDP’li milletvekillerine tepkisini dile getirdi. Sağdıç, "Sadece PKK besliyoruz milletvekillerinin içinde. Onlara niye benim hakkımı veriyorsunuz, vermeyin onlara hakkımı. 5 bin, 7 bin aylık alıyorlar. Bunu vuranın sırtına sarıldı o milletvekilleri. Dünya duysun bunları" dedi.

Burada baba Yılmaz ve anne Yeter Sağdıç, oğlunun fotoğraflarını öperek gözyaşı döktü. Cenaze daha sonra törenin yapılacağı Turhal Cumhuriyet meydanına getirildi.

Buradaki törene Vali Mustafa Taşkesen, AK Parti Milletvekilleri Şükrü Ayalan, Zeyid Aslan, CHP Milletvekilleri Orhan Düzgün, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tokat Milletvekili Reşat Doğru, Tokat Garnizon ve Jandarma Bölge Komutan Tuğgeneral Ali Özkara, belediye başkanları ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Tokat İl Müftüsü Abdurrahman Koçak cenaze namazını kıldırdı. Konuşmanın yapılmadığı törenin ardından cenaze aracına koyulan şehir Er Uğur Sağdıç, Yavşanlı mahallesinde bulunan mezarlıkta dualar eşliğinde toprağa verildi.

YA BU KANI DURDURUN, YA MİLLET DURDURUCAK

Bu arada cenaze namazının yapıldığı Cumhuriyet meydanına Ülkü Ocakları tarafından asılan pankartta şu ifadelere yer verildi:
"Ne zaman ki kararlı, kesin bir yol izlenir, tespit sağlam yapılır, yapılan da gizlenir çok sürmez bu çakallar bir ayda temizlenir. Ah ulan ah sizdeki fırsat bizde olacak. Ya bu kanı durdurun, ya millet durduracak"

ADIYAMANLI ŞEHİDE KÜRTÇE AĞITLARLA VEDA


Terhisine 59 gün kala şehit olan Jandarma Er Serdar Küpeli, memleketi Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Kesecik Köyü’nde 5 bin kişinin katıldığı törenle gözyaşları içerisinde toprağa verildi. Kürtçe ağıtların yakıldığı cenaze töreninde şehit erin tabutuna kapanan yakınları sinir krizi geçirdi.

Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde PKK’lılarla çıkan çatışmada 9 silah arkadaşıyla birlikte şehit olan 21 yaşındaki Jandarma Er Serdar Küpeli’nin Türk bayrağına sarılı tabutu sabah saatlerinde helikopterle Adıyaman’a getirildi. Yakınları tarafından alınan cenaze, yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde şehit erin doğum yeri olan Besni’nin Kesecik Köyü’ne getirildi. Cenaze aracının köye gelmesinin ardından şehit erin yakınları Kürtçe ağıtlar yakıp gözyaşı döktü. Bu sırada fenalaşan ve baygınlık geçirenlere hazır bekleyen ambulansta müdahale edildi.

Şehidin Yakınları köy meydanında bulunan camiye getirilen tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Kürtçe ağıtların yükseldiği cenaze töreninde şehidin kardeşleri ve yakınları Kürtçe ’Senin yerine biz ölseydik’ diye ağıt yaktı. Metanetini koruyan şehit babası Mehmet Küpeli’yi törene katılan yetkililer teselli etti.

Tabuta sarılarak feryat eden şehit yakınlarını törene katılanlar, ’Şerefsizleri bize güldürmeyin’ ve ’Ağlamayın, ağlamak bize yakışmaz. Kaldırdığımız bayrağı kimse indiremez. Bu vatanı şehitlerin kanıyla kurduk biz’ diyerek tabuttan uzaklaştırdı.

KARDEŞİNİN ÜNİFORMASINI GİYDİ

Törende şehit ağabeyinin askeri üniformasını giyen Tayfun Küpeli, Türk bayrağına sarılı tabuta sarılıp gözyaşı döktü. Küçük oğlunun asker selamı verip şehit oğlunun tabutuna kapanıp ağladığını gören baba Mehmet Küpeli, yanındakilere oğlunu işaret ederek, "Bu da hazır, bu da yetişiyor" dedi. Şehit Jandarma Er Serdar Küpeli’nin özgeçmişinin okunduğu törende daha sonra Müftü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Cenaze törenine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, 20’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Cenaze namazının kılınmasının ardından şehit erin naaşı, PKK aleyhine sloganlar eşliğinde götürüldüğü köy mezarlığına defnedildi. Defin sırasında da şehit erin yakınlarının gözyaşlarını tutamayarak baygınlık geçirdiği görüldü.

Bekar olan şehit erin 4 çocuklu ailenin en büyük çocuğu olduğu ve babası Mehmet Küpeli’nin inşaat işçiliği yaptığı öğrenildi.

İZNİK'TE TERÖR LANETLENDİ

Şehit Piyade Onbaşı Süleyman Güleç’in cenazesi, memleketi İznik’te toprağa verildi.

Şehit Güleç’in Türk bayrağına sarılı cenazesi, Yenişehir Havaalanı’ndan alınarak, İznik’in Müşküle köyündeki baba evine getirildi. Naaşın eve getirildiği
sırada anne Canan Güleç ve vatandaşlar uzun süre gözyaşı döktü. Bu sırada şehidin kardeşi Güleç Güleç, ailesinden "teröristleri sevindirmeyin" diyerek
ağlamamalarını istedi.

Daha sonra Müşküle Köyü Camisi’nde şehit Güleç için cenaze namazı kılındı. Cenaze töreninde şehidin annesi Canan Güleç, babası Halil Güleç, amcası Süleyman Güleç, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Bursa Valisi Şahabettin Harput, ayakta güçlükle duran baba Halil Güleç’i elinden tutarak teskin etmeye çalıştı. Şehit Güleç’in cenazesi, kılınan namazın ardından asker arkadaşları ve vatandaşların omuzlarında taşındığı köy mezarlığında toprağa verildi. Törene katılan çok sayıda vatandaş, sloganlarla terör örgütünü lanetledi.

Cenaze törenine şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AK Parti Bursa milletvekilleri Mustafa Öztürk,
Hakan Çavuşoğlu, İsmet Su, CHP Bursa milletvekilleri Sena Kaleli, İlhan Demiröz, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ve MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy da katıldı.

İSTANBUL'DA ŞEHİT İÇİN 5 KM'LİK YÜRÜYÜŞ

Şehit Piyade Er Osman Yıldız’ın cenazesi İstanbul’a getirildi. Yaklaşık 200 kişi Bahçelievler’deki şehit evinden, cenaze töreninin yapılacağı Ataköy’deki camiye kadar yürüdü.

21 yaşında şehit olan Yıldız’ın Bahçelievler’de oturan ailesi ve arkadaşları uzun bir konvoy eşliğinde cenazeyi karşılamaya gitti. Yeşilköy’deki Askeri Havalimanına getirilen cenaze büyük bir kalabalık tarafından karşılandı.

Pist kenarına dizilen kalabalık tekbir getirirken, Şehit Er Yıldız’ın anne, baba ve kız kardeşi gözyaşı döktü. Cenaze yine konvoy eşliğinde helallik alınmak üzere baba evine götürüldü. Burada da büyük bir kalabalık bekliyordu. Şehidin ailesinin oturduğu sokağa dev bir Türk bayrağı ve Şehit Osman Yıldız’ın posteri asıldı. Şehidin Annesi Zeynep, Babası Zafer, kız kardeşi Zeynep Türk bayrağına sarılı tabuta dokunup gözyaşı döktü. Dua edilip helallik alınmasının ardından Şehit Piyade Er Osman Yıldız’ın cenazesi Ataköy 5. Kısım Camii’ne götürüldü.

Yaklaşık 200 kişiden oluşan kalabalık Bahçelievler Soğanlı’dan Ataköy’e kadar yaklaşık 5 kilometreyi yürüdü. Grupla çevrede önlem alan polis arasında zaman zaman gerginlik yaşanırken çevredeki vatandaşlar yürüyüş yapanlara destek oldu. Yürüyüş nedeniyle Soğanlı Ataköy yönünde trafik bir süre durdu. Grup camiye kadar olaysız yürüdü.

İPSALA'DA ŞEHİDE SON GÖREV


Şehit er Emrah Karataban’nın cenazesi, Edirne’nin İpsala ilçesinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Şehit Karataban’ın cenazesi, Çorlu Havaalanı’ndan alınarak, Kumdere köyündeki baba ocağına getirildi. Şehit cenazesinin evinin önüne gelişi sırasında
babası Süleyman ve annesi Nuray Karataban’nın gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

İpsala Müftüsü Nazım Keçeci, burada yaptığı konuşmada, Allah’ın sabredenlerin yanında olduğunu belirterek "Türkiye’nin düşmanı dün de çoktu,
bugün de çok. Dün nasıl onları yendiysek bugün de onların canlarını okuyacağız. Allah sabredenlerin yanındadır" dedi.

Daha sonra Müftü Keçeci, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başsağlığı mesajını okudu. Helallik alınmasının ardından cenaze tekbir ve alkışlar eşliğinde
Kumdere Camisi’ne getirildi.

Şehidin cenazesi, İl Müftü Vekili Mehmet Karahan tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi. Törene katılan çok
sayıda vatandaş, sloganlarla terör örgütünü lanetledi.

Cenazeye, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Edirne Valisi Hasan Duruer, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, AK Parti
Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, CHP Edirne Milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, Tekirdağ MHP Milletvekili Bülent Belen, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler ile ilçe kaymakamları, belediye başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞEHİT ÜSTEĞMEN AFYONKARAHİSAR’DA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI


Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde terör örgütü PKK tarafından düzenlenen saldırı ardından çıkan şehit düşen Piyade Üsteğmen 32 yaşındaki Sami Çiftçi Afyonkarahisar’da gözyaşları arasında yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Cenaze namazında başını tabuta çarpınca sol kaşı açılan ve baygınlık geçiren Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, hastanede tedaviye alındı.Şehit Üsteğmen Sami Çiftçi’nin cenazesi, askeri uçakla saat 13.30’da Diyarbakır’dan toprağa verileceği Afyonkarahsiar’a getirildi. Afyonkarahisar Askeri Havalimanı’nda düzenlenen tören ardından şehidin cenazesi ailesi tarafından alınarak Afyonkarahisar Devlet Hastanesi morguna götürüldü. Üsteğmen Çiftçi için Nazmi Saatçı Mahallesi’ndeki evininin önünde taziye çadırı kuruldu. Burada şehit için mevlit okutuldu, dua edildi. Şehidin annesi Hanım, babası Mehmet ve eşi Ayşe Çiftçi, gözyaşına boğuldu. Baygınlık geçiren şehidin yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti, sakinleştirici iğne yaptı. Şehit Üsteğmen Çiftçi’nin 5 yaşındaki kızı Zeynep ise annesinin yanından hiç ayrılmadı.

Üsteğmen Çiftçi’nin cenazesi saat 16.00’da hastane morgundan alınarak son kez baba ocağına getirildi. Şehidin yakınları, tabuta sarılarak uzun süre ağladı.

Anne Hanım Çiftçi, ayakta duramadı. Yere yığılan anne Çiftçi’yi yanındakiler kaldırdı, ayakta tutmaya çalıştı. Helallik alındıktan sonra şehidin naaşı cenaze aracına konularak tören yapılacak İmaret Camii’ne götürüldü. Şehidin evinin önünde toplanan yüzlerce kişi, bir süre cenaze aracıyla birlikte yürüdü. Üsteğmen Çiftçi’nin cenazesi uzun bir araç konvoyu eşliğinde camiye getirildi.

AİLESİ GÖZYAŞI DÖKTÜ


Camide oğlunun tabunun yanına giden baba Mehmet Çiftçi, "Oğlum beni bırakıp nereye gittin? Bir ses ver. Gittiğin yerden beni ara" diye ağladı. Kızı Zeynep ile birlikte eşinin Türk bayrağına sarılı tabutun yanına giden Ayşe Çiftçi ise "Aşkım beni bırakıp nereye gittin?" dedi. Bu sırada şehidin kızı Zeynep ise "Anne ben babamı bırakıp gitmek istemiyorum" dedi. Daha sonra kızı ile birlikte tabutun yanında oturan Ayşe Çiftçi, eşinin fotoğrafını okşadı ve "Bak kızım baban burada" dedi. Şehit Üsteğmen Çiftçi’nin annesi Hanım çiftçi ise tabutun başında yine fenalık geçirdi.

BAKAN EROĞLU KATILDI


Cenaze törenine, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu,  CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalletin Yılmaz, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Eğirdir Dağ Komando Okulu Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, askeri erkan, gaziler, emniyet personeli, şehidin amcası Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Çiftçi, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş olmak üzere 10 bin kişi katıldı. Terör örgütüne tepki gösterenler ’Kahrolsun PKK’ ve ’Kana kan, dişe diş, intikam intikam’ diye slogan attı.

CHP’Lİ MİLLETVEKİLİNE TERÖR TEPKİSİ


Şehidin babası Mehmet Çiftçi’ye başsağlığı dileyen Eğirdir Dağ Komando Okulu Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, bir süre gözyaşını tutamadı. u sırada cami avlusundaki bazı kişiler, CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner’e "Neden bu terörü bitirmiyorsunuz?" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Öner, "Biz Meclis’i toplantıya çağırdık. Ancak kimse Meclis’e gelmedi" diye karşılık verdi.

SÖZLERİ YÜREK BURKTU


Cenaze namazı öncesinde yanındaki kadın astsubay ile birlikte eşinin tabutunun yanına son kez giden Ayşe Çiftçi, astsubaya "Başı burası mı diye" sordu. "Evet" yanıtını alan Çiftçi, "Bak halen sıcak. Sıcaklığımı hissediyor musun? Ben hissediyorum" dedi. Ardından eşinin tabutuna başını dayayan Ayşe Çiftçi, "Aşkım başımı yine senin başına dayadım. Başım yine başının üstünde" diye gözyaşı döktü.

DP GENEL BAŞKANI BAYILDI

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal cenaze namazı kılmak için saf tuttuğu sırada fenalaşarak yere düştü. Başını tabuta çarpan ve sol kaşı açılan Uysal, bayıldı. Sağlık görevlilerinin müdahale ettiği Uysal, Bakan Eroğlu’nun tavsiyesi üzerine hastaneye götürüldü. Cenaze namazı kılındığı sırada şehidin babası Mehmet Çiftçi de fenalık geçirdi. Çiftçi’ye sağlık görevlileri müdahale etti.

Cenaze mezarlığa götürüldüğü sırada törene katılanlar, protokol mensuplarına sitem etti. "Terör olayını bitirin" diye bağıranlar ile protokol üyeleri arasına polis girerek önlem aldı. Bunun üzerine kalabalık, "Kendinizi bizden korumayın, askerleri teröristlerden koruyun" diye tepki gösterdi.
Şehit Üsteğmen Sami Çiftçi’nin cenazesi İmaret Camii’nde ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Kocatepe Asri Mezarlığı’ndaki Hava Şehitliği’nde toprağa verildi.
 

DHA - AA