Şehitlere son veda

Malatya'da şehit düşen 4 pilot, memleketlerinde son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenlerinde gzöyaşı sel olup aktı. Anaların ve eşlerin ağıtları yürek yaktı

Şehitlere son veda

Malatya’da 2 askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan Hava Pilot Üsteğmen Zeynel Özgür Özbahçeci, memleketi Konya’nın Ereğli ilçesinde gözyaşları arasında defnedildi. Uçakla Konya’ya getirilen şehit Üsteğmen Özbahçeci’nin cenazesi, buradan da askeri helikopterle memleketi Ereğli’ye götürüldü. Helikopter, Ereğli Devlet Hastanesi bahçesindeki piste indiği sırada şehidin eşi Meltem Özbahçeci, annesi Kadriye Atalay ile yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Şehidin eşi ile annesini, yakınları sakinleştirmeye çalıştı.

"BABASIYLA AYNI KADERİ PAYLAŞTI"

Meltem Özbahçeci, kızı Zeynep İnci için "babasıyla aynı kaderi paylaştı" diyerek uzun süre ağladı. Şehidin cenazesi daha sonra törenin yapılacağı Ulu Camii’ne getirildi. Burada şehidin eşi ve annesi bir süre tabuta sarılıp öptü. Şehidin eniştesi Duran Fidancı, ağlayarak "Bir şey olursa paraşütle atlar, kurtulurum diyordun. Atlayamadın mı yavrum?" diyerek ağladı. Kılınan cenaze namazının ardından Özbahçeci’nin cenazesi, şehitlik mezarlığında toprağa verildi. Şehidin tabutuna sarılan Türk bayrağı ve şehidin fotoğrafı, eşine teslim edildi. Şehidin eşi Meltem Özbahçeci, Türk bayrağı ve fotoğrafı öperek bağrına bastı.

BİNBAŞI'YA ESKİŞEHİR'DE VEDA

Malatya’da düşen RF-4 E tipi keşif uçağında şehit olan Hava Pilot Kurmay Binbaşı Salih Sezer (37), Eskişehir’de gözyaşları arasında toprağa verildi. Törene Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Malatya 7’nci Ana Jet Üssü’nden gece uçuş eğitimi için havalanan iki RF-4E tipi keşif uçağının Akçadağ İlçesi İkinciler Köyü yakınlarında düşmesi sonucu şehit olan subaylardan Hava Pilot Kurmay Binbaşı Salih Sezer’in cenazesi bugün Malatya’dan askeri uçakla Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Füze Savunma Komutanlığı’na getirildi. Evli, Rana Zeynep (7) ve Ayşe Sena (4) adlı iki kız çocuğu babası şehit binbaşı Sezer için Eskişehir Reşadiye Camii’nde ikindi namazı sonrası cenaze töreni düzenlendi.

İZMİR ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Malatya’da, RF-4E tipi iki savaş uçağının düşmesi sonucu şehit olan pilotlardan Hava Pilot Üsteğmen Onur Özkaya, memleketi İzmir’de düzenlenen cenaze töreniyle gözyaşları arasında toprağa verildi. Malatya’da, 7.Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan dün akşam saatlerinden havalanan RF- 4E tipi iki savaş uçağının henüz belirlenemeyen bir nedenle düştüğü kazada şehit olan 4 asker, törenlerle son yolculuklarına uğurlanıyor. Şehit 4 subaydan biri olan Hava Pilot Üsteğmen Onur Özkaya için de, memleketi İzmir’in Karşıyaka ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. Beşikcioğlu Camii’nde düzenlenen törende, duygu dolu anlar yaşandı. Törende, şehit eşi Miraç Özkaya, eşinin Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek gözyaşlarına boğuldu. Eşinin tabutunu defalarca öpen Miraç Özkaya, "Çok pişman olduğum şeyler var. Seninle ilgilenemedim. Sabah 6’da gidiyordu ve akşam 7’de geliyordu görüşemiyorduk zaten. Hadi kalk buradan bu rüya olsun" diye konuştu. Annesinin kucağında bulunan 2 yaşındaki oğlu Doruk Özkaya ise babasının şehit olduğundan habersiz etrafı seyretmesi ise yürekleri dağladı.

"DİMDİK DURACAĞIM SEN HAKKINI HELAL ET"

Öte yandan, şehit Hava Pilot Yüzbaşı Onur Özkaya’nın annesi Aynur Özkaya ve babası Cengiz Özkaya’da, törende gözyaşlarına hakim olamazken, çiftin ayakta durmakta zorlandığı gözlendi. Şehit annesi Aynur Özkaya törende baygınlık geçirirken, şehit babası Cengiz Özkaya’yı ise Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk teselli etti. Şehit annesi Aynur Özkaya, oğlunun tabutuna sarılarak, "Dimdik duracağım sen hakkını helal et. Sen şimdi havalardasın, her zaman olmak istediğin yerdesin biliyorum. Sen oradan bizi izliyorsun. Ağlamayacağım" dedi. Aynur Özkaya’nın yürekleri sızlatan bu sözleri ise herkesi duygulandırdı.

ŞEHİT BABADAN OĞLUNA ASKER SELAMIYLA VEDA

Şehit babası Cengiz Özkaya ise cenaze töreninde oğluna asker selamıyla veda etti. Şehit pilot Yüzbaşı Onur Özkaya’nın Türk bayrağına sarılı naaşı, Beşikcioğlu Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, omuzlarda top arabasına konularak Kadifekale Mezarlığına defnedildi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı ve askeri törenle uğurlanan Hava Pilot Yüzbaşı Onur Özkaya’nın cenazesine, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, belediye başkanları, milletvekilleri, çok sayıda askeri erkan, yakınları, arkadaşları ve onlarca vatandaş katıldı.