Şehitlere veda

Türkiye, Bitlis ve Hakkari'deki çatışmalarda şehit düşen 6 yiğidine ağlıyor. Hakkari'de dün akşam şehit düşen 3 polisin cenazesi memleketlerine gönderilirken, şehit 3 köy korucusu için de Bitlis'te tören düzenlendi

Şehitlere veda

Hakkari’nin Kırıkdağ Köyü’nde dün akşam Özel Hareket polisleri ile PKK’lılar arasında çıkan çatışmada şehit düşen Emniyet Amiri olan Özel Hareket Şube Müdürü 44 yaşındaki Yalçın Dizdaroğlu ile özel hareket polisleri 28 yaşındaki Okan Koç ve 29 yaşındaki Ertuğrul Polat için ilk tören Van’da düzenlendi.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’na bağlı Helikopter Filo Komutanlığı’nda düzenlenen törene Van Valisi Münir Karaloğlu, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, AK Parti Van Milletvekilleri Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, Van Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder ve kurum amirleri katıldı. Törene ayrıca şehit Koç’un eşi Hatice Koç, 6 aylık olan bebeği Nehir’le birlikte katıldı.

Yağmur altında bebeğine sarılarak gözyaşı döken acılı eş Hatice Koç’u, kadın özel hareket polisleri teselli ettmeye çalıştı. Havanın soğuk olması nedeniyle bataniyeye sarılı olan minik Nehir, buradan alınarak kapalı bir mekana götürüldü.
 

RÜYASINDA GÖRMÜŞ
 
Hatice Koç ile 2 yıl önce evlenen şehit Koç’un, Nehir İrem adında 11 aylık kızları olduğu öğrenildi. Şehit polis Okan Koç’un Bitlis’te görev yaptığı ve kısa süre önce de gönüllü olarak Hakkari’ye gittiği belirtildi. Bir hafta önce rüyasında şehit olduğunu gören Koç’un yakınlarına, "Rüyamda tabutumu gördüm, şehit olmuştum. Eğer şehit düşersem beni Sincan Çimşit Mezarlığı’nda büyükbabamın mezarının yanına gömün" dediği öğrenildi.

Şehit Okan Koç cenazesi, yarın öğlen namazına mütakip Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından vasiyeti doğrultusun Sincan Cimşit Mezarlığı’nda defnedileceği öğrenildi. Şehit polis Koç’un bir ay sonra 1 yaşına girecek kızı için de doğumu gününe hazırlandıkları belirtildi.


'Canlarını vatan uğruna verdiler'

Türk Bayraklarına sarılı olan şehit cenazeleri tören alanına getirildikten sonra ilk konuşmayı Hakkari Emniyet Müdürü Tüfan Ergüder yaptı. Ergüder, şehit polisler Yalçın, Okan ve Ertuğrul’un canlarını vatan uğruna verdiklerini, bundan sonra da vermeye devam edeceklerini belirterek, "Manevi varlığınızdan güç alan bizler, vatanımıza, birliğimize ve kardeşliğimize göz diken düşmanlarımızı bertaraf etmek için son nefesimize kadar mücadeleye devam edeceğiz. Aziz şehitlerimizin kanları ile suladıkları ve bizlere emanet ettikleri bu kutsal vatan toprakları bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da en kutsal emanetimiz olarak korumaya devam edeceğiz" dedi.

Şehitler için Van Müftüsü Nimetullah Arvas tarafından dua okunduktan sonra şehit cenazeleri bir süre omuzlarda taşındı. Şehitlerden Özel Hareket Şube Müdürü Dizdaroğlu ve polis memuru Koç’un cenazeleri Ankara’ya, şehit Ertuğrul Polat’ın cenazesi de Gaziantep’e gönderilmek üzere yine aynı uçakla Ankara’ya gönderildi. Uçağa Okan Koç’un acılı eşi ve yakınları da bindi.

ŞEHİT 3 KORUCU İÇİN BİTLİS'TE TÖREN

Bitlis’in merkeze bağlı Ortakapı köyü kırsalında PKK’lılarla çıkan çatışmada şehit olan köy korucuları İzzettin Bal (48), Mehmet Reşit Aysal (38) ve Mehmetcan Yeşildağ (49) için tören düzenlendi. Törende konuşan Vali Veysel Yurdakul, "Biz moral ve motivasyon kaybına uğramadan sonuna kadar, dik durarak memleketimize, dinimize, ülkemize, namus, şeref ve haysiyetimize yapılan saldırılar karşısında kale gibi duracağız" dedi.

 

Bitlis-Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan ve Bitlis’e 30 kilometre uzaklıktaki Ortakapı köyü kırsalında konuşlu bulunan askeri birliğe dün saat 18.30 sıralarında bir grup PKK’lı tarafından saldırı düzenlendi. Çıkan çatışmalarda köy korucuları İzzettin Bal, Mehmet Reşit Aysal ve Mehmetcan Yeşildağ şehit olurken, er Ali Güneşçi ile köy korucuları Hilmi Özgen, Vahdettin ve Ücret Kırmızızambak ise yaralandı.

Yaralı asker ve köy korucularının Bitlis Devlet Hastanesi’ndeki tedavileri devam ederken, şehit geçici köy korucuları için bugün Bitlis Devlet Hastanesi’nin bahçesinde tören düzenlendi. Törene Vali Veysel Yurdakul, 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Orhan Akbaş, Vali Yardımcıları Alp Eren Yılmaz, Akif Pektaş, Emniyet Müdürü Sadettin Akgüç, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Etil, İl Jandarma Komutanı Albay Enver Aydın, kurum amirleri, şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

EN YÜKSEK MERTEBEYE ULAŞTILAR

Törende konuşan Vali Yurdakul, şehitlerin artık Bitlis’e, Anadolu’ya ve tüm İslam alemine mal olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Kuran-ı Kerim’de geçen bir ayette, sizleri zaman zaman korkuyla, açlıkla, ürünlerinizi eksiltmekle ve canınıza verilecek bir zararla imtihan ederiz. Şu anda hepimiz bir imtihan yaşıyoruz. Ama Allah’ın izniyle bu imtihanı sabırla, dik duruşumuzla ve metanetimizle vereceğiz. Ahirette şefaat hakkı verilen şehitler var. O bakımdan burada şehitlerimize dua ederken, onların huzurunda bizim gibi eksiği olan ve bir şekilde yaşayanlar da onların şefaatini bekliyor. Hepimiz çok hüzünlüyüz ve çok üzgünüz. Akşamdan beri komutanlarımız, doktorlarımız, müdürlerimiz ve Bitlis halkı, ülkenin bölünmez bütünlüğü karşısında tek bir yumruk gibi. Bu yumruk zaman içinde de devam edecek. Onlar bugün ay yıldızlı bayrak içinde ulaşılabilecek en yüksek mertebeye ulaştı. Biz moral ve motivasyon kaybına uğramadan dik durarak sonuna kadar memleketimize, dinimize ve ülkemize namus şeref ve haysiyetimize yapılan saldırılar karşısında kale gibi duracağız. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum"

İl Müftüsü İmran Kılıç’ın cenaze namazı kıldırması ve dua yaptırmasının ardından, şehitlerden Mehmet Şerif Aysal’ın cenezasi toprağa verilmek üzere il merkezindeki 8 Ağustos mahallesine, Mehmetcan Yeşildağ’ınki Mutki’nin Salman köyüne, İzzettin Bal’ın cenazesi ise Mutki’nin Açıkalan köyüne gönderildi.

ŞEHİT ARKADAŞLARINI UĞURLAMAYA GELEN EKİP KAZA YAPTI

Hakkari’de şehit düşen meslektaşlarını uğurlamaya gelen Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler dönüş yolunda kaza yaptı. Kazada 6 özel harekat polis hafif yaralandı.

Kaza, Van-Hakkari karayolunun 42’inci kilometresinde meydana geldi. PKK’lılarla çıkan çatışmada şehit olan 1 emniyet amiri ve 2 polisin törenine katılmak üzere Van’a gelen Hakkari Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerinin aracı Hakkari’ye dönüş yolunda takla attı. Kazada araçta bulunan 6 özel harekat polisi hafif yaralandı. Yaralılar ambulaslarla Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

DHA