Şeker ameliyatıyla Tip 2 diyabeti yendi

52 yaşındaki Nermin Bayramoğlu şeker hastalığından dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Tip 2 diyabet ameliyatı olduktan sonra 1 ayda 15 kilo veren Nermin Bayramoğlu, artık günde 10 kilometre yürüyor ve 30 kilometre bisiklet sürüyor

26 Ekim 2017, Perşembe 10:42
A A
Bolu’da yaşayan takı tasarımcısı 52 yaşındaki Nermin Bayramoğlu şeker ameliyatı ile tip 2 diyabeti yendi.

15 yıldır yaşadığı rahatsızlıktan dolayı evden dışarı adım atamaz hale gelen Nermin Bayramoğlu geçirdiği ameliyatın ardından yaşama yeniden tutundu.

'52 YAŞINDA YENİDEN DOĞDUM'

Yaşadığı zorlu süreci anlatan Nermin Bayramoğlu "Şeker hastalığı ile 15 sene önce tanıştım. Şekerim 575 seviyelerine kadar çıktı. Günden 3 doz insülin alıyordum. Ciddi anlamda kilo aldım ve 96 kiloya çıktım. Gittikçe ağırlaştım, mutsuzlaştım. Çok istememe rağmen yürüyüş yapamadım. Bir yere oturmaya bile gidemedim. Şeker ameliyatlarını duydum ama uzun bir süre cesaret edemedim. Yeni bir cerrahiydi, emin olmak için çok araştırdım. Daha önce ameliyat olanların hikayelerini dinledim ve ameliyat olmaya karar verdim. Bundan 1 ay önce ameliyatım gerçekleşti. Hayatım birden değişti. Bu süre zarfında 15 kilo verdim. Çok sevdiğim sporuma kavuştum. Günde 10 kilometre yürüyorum, 30 kilometre bisiklet sürüyorum. 52 yaşında yeniden doğdum" açıklamasında bulundu.

AÇLIK KAN ŞEKERİ HİÇ İLAÇ KULLANMADAN DÜŞTÜ

Hastanın durumunu değerlendiren Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Fatih Kar "Nermin Hanım önce kararsızdı ameliyat konusunda, sonra ikna oldu. Ameliyata geldiğinde 96 kiloydu. Vücut kitle endeksi de 37-38 civarıydı. HbA1c dediğimiz düzeyi ki bu parametre son 3 aylık şeker ortalamasını gösteren bir parametredir Nermin Hanım'da 9-10 civarıydı. Bu da şekerin çok yüksek olduğu anlamına geliyor. Şu an 7.7 ‘lerde, ideali 6 aslında. Biz 1 ayda 7.7 ye düşürebildik. Açlık kan şekeri de belirgin bir ilaç kullanmadan 120-180 civarında. Bize ilk geldiğinde günde 3 kez insülin kullanmasına rağmen 350-400 civarında idi. Bir ayda ciddi anlamda düzelme sağladık ve epey yol kat ettik. Bu ameliyatlardan sonra ilk aylar biraz zor olabiliyor. Hastalarımız hızlı kilo veriyor, hayatlarında birtakım olumlu değişikler çok hızlı oluyor ama yeni anatomik şekline vücut adapte oluncaya kadar birtakım vitamin, mineral desteklerine ihtiyaç duyulabiliyor. Zaten bir müddet sonra denge sağlanıyor" dedi.

ÖMÜR BOYU DESTEK VİTAMİN GEREKMİYOR

Ameliyat sonrası sürece değinen Op. Dr. Fatih Kar sözlerini şöyle sürdürdü: "Ömür boyu destek vitaminler demir takviyeleri gerekmiyor. Sadece dönem dönem bakıp eksik olarak saptadığımız bir şey varsa onu tamamlıyoruz.  Bu ameliyatla diyabetin yanı sıra  hipertansiyon, kalp hastalıkları, damarsal kireçlenmelerin ilerlemesi durdurulabiliyor. Hastalar, eğer kiloları fazla ise bunu rahatça vererek rahatlayabiliyor. Ana damarlarda mümkün olmasa bile kılcal damarlardaki tahribatlarda, böbrek harabiyetlerinde, bacaklardaki uyuşukluklarda, göz sorunlarında ciddi anlamda düzelme sağlayabiliyor."

'EĞER RİSK VARSA HEMEN AMELİYAT ETMİYORUZ'

Ameliyatlarla ilgili risk faktörlerine de değinen Op. Dr. Fatih Kar, "Ameliyattan önce her hasta iyi değerlendirilmeli. Her hasta hemen ameliyata alınmamalı. Bize başvuran hastalarda yaklaşık 7-10 gün süren bir tetkik aşaması var. Kilosu çok fazla olan ve ameliyatı yüksek risk içeren hastalarda ameliyat öncesinde gerekirse mideye bir süre balon takıp hastanın biraz kilo vermesi sağlanarak ameliyatın riski düşürülebiliyor. Yüksek olmayan bir risk oranına ulaştıktan sonra ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Biz riskli bulduğumuz hastayı hemen ameliyat etmiyoruz. Nermin Hanımı da hemen ameliyata almadık çünkü midesinde sorun vardı. Mide sorununu giderdikten ve hasta ameliyat için güvenli hale geldikten sonra ameliyatını sorunsuz bir şekilde yaptık" diye konuştu.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;