Şeker bağımlılık yaratmıyormuş!

Yapılan bir araştırmaya göre, insanlar genel olarak yemek yeme aktivitesine bağımlı hale gelebiliyor. Ancak şeker ve yağ oranı yüksek olan gıdaları tüketmek, bağımlılık yaratmıyor

23 Mart 2015, Pazartesi 11:41
A A

POSTA.COM.TR ÖZEL

Bilim adamları, gıdaların içeriğinde bulunan kimyasal maddelerin bağımlılık yarattığına dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını açıkladı.

Araştırmacılar, insan beyninin besinlere verdiği tepkiyle, eroin ve kokain gibi bağımlılık yapan uyuşturucu maddelere verdiği tepkinin birbirinden farklı olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre, insanların yemek yemek için duydukları dayanılmaz istek, beynin yemek yemekle özdeşleştirdiği pozitif hislerden kaynaklanıyor.

'YEMEK YEME DAVRANIŞLARI İNCELENSİN'

Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, insanların karşı koyamadıkları yemek yeme isteklerini bir davranış bozukluğu olarak nitelendirdi ve yemek yeme bağımlılığı ve diğer bağımlılıklar arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Araştırmacılara göre, obezite sorununun çözümü için belirli gıdalara odaklanmak yerine bireylerin yemek yeme davranışlarının incelenmesi gerekiyor.

Edinburgh Üniversitesi Fizyoloji Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren araştırmacı Dr. John Menzies, insanların fazla kilolu olmalarına neden olan faktörleri açıklamaya çalıştıklarını ve bunun için de bazı besinleri sorumlu tuttuklarını söyledi. Menzies’e göre, bazı insanların belirli yiyeceklere yönelik bir bağımlılıkları yok; ancak tükettikleri besinlerden bağımsız olarak yemek yeme aktivitelerinde aşırılık gösterebiliyorlar. Bu bireyler için aşırı yeme sorunu, besinlerin içerdiği maddelerden bağımsız olarak düşünülmeli ve  davranışsal bir bağımlılık olarak değerlendirilmeli.

BESİNLER BAĞIMLILIK YARATMIYOR

Gothenburg Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan ve aynı zamanda NeuroFAST projesinin koordinatörlüğünü üstlenen Profesör Suzanne Dickson, “Şekerin bağımlılık yaptığı konusunda son yıllarda devam eden büyük bir tartışma var. Ancak bilimsel verilere göre, besinlerin içerdiği maddelerin ve bu maddelerin farklı birleşimlerinin bağımlılık yaptığına dair herhangi bir kanıt yok” şeklinde konuştu.

Yeme bağımlılığı ve gıdaların içerdikleri maddeler arasındaki ilişkiyi araştıran bilimsel çalışma, Neuroscience and Biobehavioral Reviews dergisinde yayımlandı.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;