Şeker hastalığı Alzheimer'i yavaşlatıyor

Hem Alzheimer hem de şeker hastalığı bulunanlarda hafıza kaybının sadece Alzheimer hastası olanlara oranla daha yavaş ilerlediği saptandı

28 Ekim 2009, Çarşamba 10:50
A A

Daha önceki araştırmalar, şeker hastalarının Alzheimer’a yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyordu.

Fransa Milli Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Caroline Sanz ile ekibi, zaten Alzheimer hastası olanların şeker hastası da olmaları halinde zihinsel kayıp oranının etkilenip etkilenmeyeceğine baktı.

Ancak şaşırtıcı bir sonuçla karşılaşan bilim adamları, "Başlangıçtaki hipotezimiz, Alzheimer’ı olan hastalarda şeker hastalığının zihinsel kaybı artıracağı yönündeydi" dedi.

Yaklaşık 600 hastayı kapsayan araştırmanın başında, şekeri olan ve olmayan Alzheimer hastalarının zihinsel testlerdeki ortalama skorları 20 çıktı.

Ancak daha sonra yıllık periyodik testlerde, şekeri olmayan Alzheimerlılarda bu skor ortalama 1,24 oranında azalırken, şeker hastalarında sadece 0,38 oranında azaldı.

Şekerlilerde zihinsel kayıp oranının daha yavaş olmasının nedeni açık değil ancak bilim adamları bunun şeker hastalarının kullandığı bazı ilaçlardan kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Geçen şubat ayında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, insülinin beyni, Alzheimer ile ilgili toksik proteinlerden koruyabildiği, bazı şeker ilaçlarının da bu etkiyi artırdığı belirlenmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.