Şeker hastalığı diyetle iyileşir (Canan Karatay ile kalıcı kilo verme)

Prof.Dr. Canan Karatay "Tip 1 diyabet insülinle tedavi edilir. Şişmanlığa ve kötü beslenmeye bağlı tip 2 diyabet ise şeker ilaçlarıyla önlenemez. 'Karatay Diyeti' yaparsanız tip 2 diyabetten kurtulursunuz" dedi

20 Ekim 2017, Cuma 11:35 Son Güncelleme: 19 Aralık 2017, Salı 10:27
A A

Kolesterolün iyi ve kötüsünden söz ediliyor? Bu uydurma bir şey. İyi ve kötü diye ayıracaklar ki ilaç satsınlar. 56 yıldır tıp dünyasının içindeyim. Eskiden kolesterol seviyesinin 250 olması normaldi. Sonra 140 oldu sonra 70’e indi. Niye? Sağlıklı olan kesime de ilaç satmak için.

Kolesterol ilacı zararlı mı?

Kolesterol ilacı zararlı mı?

Araştırmalarla çok büyük zararları olduğu gösterildi. Alzheimer, bunama, kanser, şeker hastalığına yol açıyor. Böbrek ve karaciğer yetersizliğine sebep oluyor. MS-multiple skleroz, ALS gibi nörolojik bozuklara neden oluyor. Kolesterol ilaçları bırakılınca da bu belirtiler gerileyebiliyor. Bütün bunlara rağmen hâlâ ilaç öneriliyor. ‘Kolesterol ilacı kullanılmalı’ diyen bütün araştırmaları ilaç firmaları finanse ediyor. Benim verdiğim bütün detaylar bağımsız olarak yürütülmüş araştırmalardan.

Kolesterol neden yükselir?

Kolesterol neden yükselir?

Uzun zamandan beri bütün hastalıkların, felcin, Alzheimer’in, Parkinson’un, kanserin, kalp krizinin altında kronik enflamasyon yattığı biliniyor. Enflamasyon vücutta mikropsuz yangı demek. Bunun da sebebi şekerli gıdalar, şekerli gazlı içecekler. Şeker toksik olduğu için yani yangını başlattığı için kolesterol yükseliyor. Kolesterolü yangını söndüren itfaiye aracı olarak düşünmeliyiz. Bir yerde yangın varsa oraya itfaiye araçları giderler değil mi? Yangını itfaiye araçları mı çıkardı? İşte yüksek kolesterole bu görüş açısından bakmak önemli.

Şeker ilaçları konusunda ne diyorsunuz?

Şeker ilaçları konusunda ne diyorsunuz?

Şeker çok yüksekse ilaç kullanmak tabii ki gerekir. Ama şişmanlığa ve kötü beslenmeye bağlı tip 2 diyabet şeker ilaçlarıyla önlenemez. Bir de deniyor ki anneniz ya da babanız şeker hastasıysa siz de şeker hastası olursunuz. Ama bu genetik bir hastalık değil ki. Sebep ailede kuşaktan kuşağa geçen yanlış beslenme tarzıdır. Karatay Diyeti’nin uygularsanız hastalıktan kurtulursunuz.

Şeker hastalığı hangi mekanizmayla ortaya çıkıyor?

Şeker hastalığı hangi mekanizmayla ortaya çıkıyor?

Şeker, insülin yüksekliği hastalığıdır. Şeker hastalığı bir insülin direnci hastalığıdır! Yetişkin tipi dediğimiz, bu hastalıkta vücutta insülin çok fazla üretiliyor. Fakat vücutta enflamasyon olduğu için hücreler şekeri kullanamıyor. Uygun bir beslenme planıyla insülin direncini kırarsanız şeker hastalığından kurtulursunuz. Birçok hastamın kurtulduğunu gözlemledim, hayatlarından çok memnunlar.

SIK SIK ACIKMAK DEMEK DİYABET DEMEKTİR

SIK SIK ACIKMAK DEMEK DİYABET DEMEKTİR

Hasta geliyor ‘Benim insülin direncim var, ben şeker hastası değilim’ diyor. Oysa insülin direnci demek şeker hastası demek. Sık sık acıkmak, doymamak şeker hastası demek. Karaciğer yağlanması demek. Hepsi birbirine bağlı. Alzheimer da beynin insülin direnci hastalığıdır.

SOĞUK ALGINLIĞINA KEMİK SUYU ÇORBASI

SOĞUK ALGINLIĞINA KEMİK SUYU ÇORBASI

Grip soğuk havada artıyor mu? Hayır, hiç ilgisi yok. Virüsler soğukta değil sıcakta artar. ‘Hava soğudu, hastalandım’ hikâye. O zaman Eskimolar devamlı hasta olurdu. ‘Çocuğum üşüdü, giydireyim, ağzını burnunu kapatayım’ diye düşünmeyin. Hepsi uydurma! Kışın hastalıkların artması kapalı ortamla ilgili. En önemli yayılma sebebi de ellerin yıkanmamasıdır. Kış hastalıklarından korunmak istiyorsanız ellerinizi sık sık yıkayın. Ama doğal bakterileri öldürdüğü için sıvı sabunla değil doğal zeytinyağlı sabunla... Kapalı mekanlarda çok kalmayın. Hava kirliliği olsa bile evinizi arabanızı sık sık havalandırın.

Gribi çabuk atlatmak için ne önerirsiniz?

Gribi çabuk atlatmak için ne önerirsiniz?

Yediğinizin kalitesine bakın. Doğal fındık fıstık yerseniz hastalanmazsınız. Kelle paça çorbası için ama içine un katmayın. Bulamıyorsanız bol limonlu karabiberli kemik suyu çorbası için. Bağışıklık sisteminin yüzde 90’ı bağırsaklarda yapılır. Bağırsaktaki sağlıklı dost bakterileri çoğalmış olarak tutarsanız hem fizik hem mental olarak hastalanmazsınız. Sadece grip değil burada depresyon da önemli. Depresyonla gribin pek farkı yok, hepsi bağırsaklardan kaynaklanıyor. Serotonin (mutluluk hormonu) yüzde 90’ı bağırsaklardaki dost bakteriler tarafından üretiliyor.

Dost bakteriler doğal antibiyotiktir

Dost bakteriler doğal antibiyotiktir

Vücudumuzda 3 trilyona yakın bakteri var. Cildimizde, ağzımızda, her tarafımızda... Bunların içinde bize yardım eden dost bakteriler var. Dost bakteriler ne yapıyor? Doğal antibiyotik üretiyor; virüsler, bakteriler, mantarlarla savaşıyor. Yabancı toksik maddelere, ağır metallere karşı bizi koruyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor yani dost bakterileri çoğaltırsak hastalanmayız. Vücudunuz sağlamsa virüsler sizi etkilemez kardeşim! Zaten yüzümüz gözümüz virüs, bakteri dolu. Dost bakterileri yok edersek, ölümlerine yol açarsak hastalanırız. YARIN: Dost bakterileri artırmak için ipuçları