Şeker ölçüm çubukları artık ölüm saçamayacak!

Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu, diyabet hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubuğu başına en fazla 32 kuruş ödeneceği yönündeki Sağlık Uygulama Tebliği uygulamasına yürütmeyi durdurma kararı verdi. Diyabet hastalığının takibinde büyük önem taşıyan şeker ölçüm cihazlarında yaşanan sorunları, posta.com.tr'den Senim Tanay Karakuş manşete taşımıştı

29 Haziran 2016, Çarşamba 09:14
A A

Türkiye Diyabet Vakfı, 2014’te Sağlık Bakanlığı ve SGK Başkanlığı aleyhine şeker ölçüm çubuğunun bedellerini belirleyen fiyat listesinin iptali ve yürütmeyi durdurma davası açmıştı. Yaklaşık iki yıl süren davalar sonucu Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu’nun kararı çıktı. SGK’nın 32 kuruş sınırına son verildi. Mahkeme kararına uygun şekilde düzenlenmesi beklenen yeni Sağlık Uygulama Tebliğinin yayınına kadar hastalar ölçüm çubuklarını fark ücreti ödemeden alabilecek.

Diyabetle Yaşam Derneği Genel Başkanı Emine Alemdar, diyabetin yaşam boyu süren bir hastalık olduğunu hatırlatarak "İyi takip edilmediği takdirde kalp krizi, böbrek yetmezliği, görme kaybı ve körlük, nöropati, ayak amputasyonları gibi ağır organ hasarları ortaya çıkar. Diyabette organ hasarlarını önlemenin tek yöntemi, metabolik kontrolün sağlanmasıdır.  Hastanın kendi kendine kan şekeri kontrolü önemlidir. Hastanın hekiminin önerisine göre düzenli aralıklarla ölçüm yapması ve değerlere göre de tedavisinin ayarlanması gerekir. Düzenli kan şekeri ölçülen hastalarda, kurallara uymak kaydıyla diyabete bağlı organ hasarları yarı yarıya azalıyor." dedi.

'DÖRT GÖZLE BEKLİYORDUK'

Emine Alemdar, Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı hakkında da şu açıklamada bulundu: “Bu kararı dört gözle bekliyorduk. Sağlıkta kalite çok önemli. Sağlık Bakanlığı ve SGK’da şeker ölçüm aletlerinde kalitenin yükseltilmesi için çalışmalar bekliyoruz. Bakanlığın ve SGK’nın milyonlarca diyabetlinin sağlığını ilgilendiren şeker ölçüm aletleri ile ilgili komisyonlarda mutlaka hasta kuruluşlarının da yer alması gerekiyor."

NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

İnsülin kullanan hastalar, dozu hekim önerileri doğrultusunda kan şekeri sonucuna göre ayarlamak zorunda. Ayrıca günlük hayatlarında da kan şekerlerini ölçerek kendilerini kontrol etmeleri gerekiyor. Bu nedenle de kan şekeri ölçüm çubuğunun diyabetliler için hayati önem taşıyor.

SGK, 2011 yılından önce beri şeker ölçüm çubuğu başına 0,55 kuruş öderken 2011 yılından bu yana en fazla 32 kuruşluk ödeme yapıyordu. Bu düşük ödeme, hastaları ucuz, kalitesiz cihaz ve ölçüm çubuklarına itiyordu.

POSTA.COM.TR MANŞETE TAŞIMIŞTI

Diyabet hastalığının takibinde büyük önem taşıyan şeker ölçüm cihazlarında yaşanan sorunları posta.com.tr'den Senim Tanay Karakuş kaleme almıştı. Karakuş haberinde, SGK'nın geri ödeme listesinde bulunan Uzak Doğu menşeli bazı markalara ait cihazların kandaki şeker oranını yanlış ölçtüğünü ve bu büyük hata nedeniyle hastaların ölümle yüz yüze geldiğini belirtmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;