Şeker ve tuzla gelen güzellik

Hem vücudunuzu hem de yüzünüzü şeker ve tuz sayesinde canlandırabilirsiniz. İşte bilmeniz gerekenler, işe yarar reçeteler...

19 Eylül 2009, Cumartesi 10:59
A A

Glikolik asit Glikolik asit, değişik meyvelerde doğal olarak bulunan ve meyve asidleri olarak da bilinen alfa hidroksi asit’lerin (aha) bir üyesidir. Doğada şeker kamışında bulunur.

Glikolik asit cildi yeniler. Bunu yaparken de cilde üst düzeyde nem sağlar. Glikolik asit cildin en üst katmanı olan stratum korneumdaki ölü hücrelerin kuruyarak dökülmesini sağlar. Yeni ve sağlıklı hücrelerin gelişimini hızlandırır. Düzenli kullanıldığında cildin alt tabakası olan dermiste, destek görevi yapan kollajen yapıyı güçlendirerek, çizgilerin azalmasına ve cildin elastikiyetinin artmasına yardımcı olur.

UYGULAMA NASIL YAPILIYOR?- Cilt yağından arındırılır.

- Asidik ürün sürülerek 5-10 dakika ciltte kalması sağlanır.

- Asit nötralize edilerek ciltten uzaklaştırılır.

- Genellikle 2-4 hafta aralarla 4-8 seans uygulanır. İşlem esnasında 5-10 dakika sürebilen hafif yanma ve batma hissi olabilir. İşlem sonrası günlük yaşama dönülebilir. Yüzeyel tipte 1-5 gün arasında süren kızarıklık ve hafif soyulmalar olur. Derin peeling uygulamasında ödem ve deride gerginliğin yanısıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.

GLİKOLİK ASİDİN KULLANIM ALANLARI

- Kırışıklık tedavisi

- Akne

- Güneş hasarı (leke, kaba cilt yapısı, kırışıklık)

- Pigment (renk) bozuklukları (melazma vs.)

- Akne skarları (izleri)

- Seboreik keratoz

- Yara izleri

- Yaşlılık lekeleri

- Çiller

- Vücut çatlakları

DENİZ TUZU

Deniz tuzunun birçok faydası vardır:

* Uygulamadan sonra kan dolaşımını hızlandırır.

* İçerdiği kalsiyum klorit cildin su tutmasına imkan verir.

* İçerdiği sodyum ve sülfür doğal antiseptik olarak cildin iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca sodyum cilde yıpratıcı etkisi olabilecek suyu yumuşatır.

* Deniz tuzlarının doğal dengesi cildin nem dengesini ayarlar.

DENİZ TUZU PEELİNGİN YARARLARI:

Yazın yıpranan ve kuruyan cildinizin sağlığına tekrar kavuşması için deniz tuzu peelinginin büyük yararları vardır.Magnezyum, potasyum, kalsiyum klorit ve demir bakımından çok zengin olan deniz tuzu ve aromatik bitki yağlarıyla zenginleştirilmiş peeling cildinizin pürüzsüz ve ipeksi yumuşaklığa sahip olmasına yardımcı olur.

Cildinizin mineral dengesini sağlamada destekleyici özelliktedir. Deniz tuzu peelingi, gözaltı ve ağız çevresindeki çizgileri, güneş ışınlarının zararlarının ve kalıtsal faktörlerin neden olduğu kırışıklıkları (sarkmış, şişkin derin kırışıklıklar dışında), yara ve sivilce izlerini, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol ilaçlarının neden olduğu lekeleri tedavi edebilir.

Tedaviden yanıt alabilmek için 2-3 haftalık aralıklarla 6-8 seans, cildin kazandığı tazeliği korumasını sağlamak için ise ayda 1 uygulamanın tekrarlanması önerilir. Tedaviden sonra güneşten korunmalıdır. İlk 3 gün kozmetik ürün kullanmamaya, makyaj yapmamaya ve sıcak duş almamaya özen gösterilmelidir.

Dr. Ceyda Şener / Cumartesi Postası
csener@posta.com.tr

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;