Seks bağımlılarını tedavi ediyorlar

Ünlülerin seks skandalları ortaya döküldükçe, seks bağımlılığının tedavisi konusu Amerika'da giderek artan bir ilgi kazandı.

20 Kasım 2010, Cumartesi 08:41
A A

Los Angeles Times gazetesinde yayınlanan bir inceleme yazısı bu konuyu mercek altına alıyor. Los Angeles Times gazetesinde yer alan kapsamlı değerlendirme; 'seks bağımlığıı terapisi' konusunda adını ilk kez 1997 yılında duyuran terapist Alexandra Katehakis'den bahsediyor.

Bundan 14 yıl önce bu işi yürüten kişilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, 'seks bağımlılığı terapisi' Amerika'da giderek yıldızı parlayan bir sektöre dönüştü. Bu sürecin oluşmasında, ünlülerin yaşadığı seks skandallarını etkisi büyük ve terapistler de bu gerçeği kabul ediyorlar.

Lisanslı bir evlilik danışmanı ve aile terapisti plan Katehakis'in Los Angeles'ta yüzlerce sayıda rakibi var. Kendisi ise 'Sağlıklı Cİnsel Yaşam Merkezi' adlı bir kuruluşu işletiyor ve "Ünlülerin seks skandalları olmasa, bu işi bu kadar büyütemezdim" diyor.

KESEYE GÖRE TEDAVİ

Bu konuda artan talep, özellikle Los Angeles civarında pek çok özel kliniğin ve merkezin kurulmasına yol açmış durumda. Bu kuruluşlar varlıklı müşteriler için özel terapi grupları oluştururken, maddi durumu itibarıyla daha alt konumlarda yer alanlar içinse iki haftalık özel programlar uyguluyarak "sağlıklı seks alışkanlıklarının oluşturulmasına yardımcı olduklarını iddia ediyorlar.

Diğer yandan, 'seks bağımlılığı' henüz 'bir hastalık' olarak resmen tescil edilmediği için, bu 'tedavi'nin masraflarının karşılanması konusunda sigorta şirketleri ve kamu sağlık kuruluşları henüz net bir plan oluşturmuş değiller.

KLİNİK DENEYLER GÖSTERECEK

Boston bölgesinde 'kompülsif cinsel bozukluk' konusunda uzman bir psikyatr olarak çalışan Dr. Martin Kafka "Hangi cinsel davranaışların sağlıksız ve tedavi edilmesi gereken' davranışlar lduğu konusunda bilim camiasında kesinleşmiş bir görüş birliği henüz oluşmadı. Ancak önümüzdeki on yıl içinde klinik deneyler ve verilerin analiziyle oluşturulmuş bir takım değerlendirmeler ışığında, 'seks bağımlılığı' konusunun hangi derecede bir psikolojik rahatsızlık sayılması gerektiği konusunda daha geniş bir konsensüs oluşacaktır. O zaman, tıpkı uyuşturucu madde bağımlılığı konusunda nasıl sağlık politikaları belirleniyorsa, seks bağımlılığı konusunda da standartlar ortaya çıkar" yorumunda bulunuyor.

Kaliforniya'da ise bu konuda herhangi bir kafa karışıklığı yok. Onlara göre 'seks bağımlılığı' denen şeyin ne olduğu ve nasıl tanımlandığı gayet açık. İşte bu nedenle de 'seks terapistlerinin' sayısının Kaliforniya'da giderek artmasına şaşmamak gerekiyor.

Seks terapisi konusunda uzman olduğunu söyleyen klinik ve merkezlerin müşterileri ise Internet üzerindeki forumlarda görüş bildirerek kendi aralarında bir iletişim ve reklam ağını çoktan oluşturmuş durumda.

MİLLİYET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;