Sel 4 can aldı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde şiddetli sağanak yağış Giresun, Rize, Gümüşhane, Trabzon'da sel ve heyelana neden oldu. Otomobiliyle sele kapılan bir kişi hayatını kaybetti

Sel 4 can aldı

Karadeniz’de akan su denize ulaşmıyor. Çünkü önünde Karadeniz Sahil Yolu denilen bir set var. Bu nedenle aşırı yağış yüzünden dere yatakları taşıyor. Sel felaketi de kaçınılmaz oluyor. Doğu Karadeniz’de önceki gün şiddetli sağanak yağış Giresun, Gümüşhane, Trabzon ile Rize’de sel ve heyelana yol açtı.

Sağanak yağış en çok Giresun’u etkiledi. Dereli ilçesi Kümbet yaylası yolu üzerindeki HES inşaatına çalışan ve Bereket İnşaat firmasında görevli olan Lokman Güven (60), gece otomobiliyle Kotana deresinin taşan sularına kapılarak öldü.

40 kişi yaylada mahsur kaldı

Oyraca köyünde heyelan yüzünden yola düşen kaya parçasından kaçmaya çalışan Nuri Pala’nın kullandığı otomobil, karşı yönden gelen Erdal Kukul yönetimindeki akaryakıt tankeriyle çarpıştı. Kazada Nuri Pala ile eşi Saime Pala ile kayınvalidesi Hürriyet Orbay öldü, iki kişi yaralandı.

Yağlıdere’den Kanlıca köyü yolu ile Üçtepe beldesine ulaşım sağlayan yol heyelan yüzünden kapandı. Bu nedenle yaylalardan dönen 40 kişi Akpınar köyünde saatlerce mahsur kaldı. Yağlıdere’de park halindeki iki araç da sele kapılarak sürüklendi. Giresun genelinde çok sayıda su baskını ile taşkın meydana geldi, ekili alanlar büyük zarar gördü. Gümüşhane Kürtün’de aşırı yağışın neden olduğu heyelanda kayan kütle Harşit çayının önünü kesti.

17 köy yolu ulaşıma kapandı

Biriken suyun sele yol açabileceği endişesiyle Doğankent dere yatağı çevresindeki çok sayıda konut boşaltıldı. Gümüşhane-Tirebolu yolu ulaşıma kapandı. Trabzon Şalpazarı’nda Ağasar deresi taştı, sel suları iki ev ve bir kahvehanede hasara yol açtı.

Şalpazarı-Sayvançatak yolunun bazı bölümleri ulaşıma kapandı. Rize’de sel ve heyelanlarda bazı köy yolları ulaşıma kapandı, Karadeniz Sahil Yolu’nda da ulaşım tek şeritten kontrollü olarak sağlanmaya başladı. Kentte çok sayıda ev ve işyerini su bastı. 17 köy yolu ulaşıma kapandı.

DHA