Selahattin Demirtaş'tan 'Kürt sorunu yoktur' yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Kürt sorunu yoktur' açıklamasını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 'Kürt sorunu yoksa, hükümet bu adımları neden atıyor, bu süreci niye yürütüyor? Bunlar seçim öncesi atraksiyonlardır' dedi

16 Mart 2015, Pazartesi 10:31
A A

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti genel merkezinde, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu heyetini kabulünde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Balıkesir'de yaptığı açıklamada,  ''Bu ülkede hiçbir zaman bizim 'Kürt' diye bir sorunumuz olmadı. Ama kasıtlı olarak bu gündemde tutuluyor. 2005'te Diyarbakır'da yaptığım konuşmayla biz bu işi bitirdik. Benim Kürt vatandaşımın sorunu olabilir. Türk vatandaşımın ne kadar sorunu varsa, onun da o kadar sorunu var'' diye konuştu.

 

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini milliyetçi oylara yönelik sözler olarak nitelendirdi.

Demirtaş, şöyle konuştu:

Seçim dönemleri cumhurbaşkanının içinden geldiği gibi konuştuğu dönemler değildir. Kendisine kalsa bu ülkede hiçbir etnik grup sorunun dile getirmesin düşüncesindedir.

En büyük sorun tekleşme, diktatörlükleşme, baskı ve oterite sorundur. Bu sorunun da adı AKP sorunudur. Bize göre Türkiye’nin en acil, en ciddi sorunudur. İnşallah 7 Haziran’da bu sorunu biz çözeceğiz.

''NEVRUZ'DA NASIL BİR ÇAĞRI YAPILACAK BİLMİYORUZ''

Nevruz’da nasıl bir çağrı yapılacak bilmiyoruz. Nevruz’da Nisan ayında kongre çağrısı yer almıyor.

Görüntülü ve sesli mesajla ilgili tartışmaları tartışmaları bizim ortaya attığımızı iddia ediliyor. İmralı’da konuşulan bir konuydu. Hükümet karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar anlayışında.

Hükümet, İmralı’da konuşulan konuları, İmralı’dan çıkışta inkar ediyor. AKP’nin hiçbir politikasına güvenmiyoruz.

Cezaevinden İmralı'ya birkaç mahkumun nakledilecek. Kamuoyunda bazı isimler tartışılıyor, birkaç gün içinde netleşir.

"SEÇİM ÖNCESİ ATRAKSİYONLAR"


Şunu da merak ediyorum doğrusu; Kürt sorunu yoksa, hükümet bu adımları neden atıyor, bu süreci niye yürütüyor? Onları da Başbakan’ın da Cumhurbaşkanı’na sorması lazım.

Kendi aralarında nasıl bir rol dağılımı yaptılarsa artık... Birisi ‘Kürt sorunu yoktur’ diyor, diğeri ‘Kürt sorununu çözmek için adım atacağız’ diyor. Bunların tamamı seçim öncesi atraksiyonlardır."


  

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;