'Selam Terör Örgütü' bombası!

Yeni Şafak ve Star gazetelerinden flaş iddia... İki gazetede yer alan haberde, TMK savcıları Adem Özcan ve Adnan Çimen'in 'Selam Terör Örgütü' soruşturması altında mahkemelerden aldığı izinlerle binlerce kişiyi dinlediği ileri sürüldü. Şoke eden isimlerin listesi de her iki gazetede yayımlandı

'Selam Terör Örgütü' bombası!

Yeni Şafak'ın haberine göre Çağlayan Adliyesi'nden çıkan belgeler çerçevesinde Başbakan Erdoğan, yakın çevresi, siyasetçi, gazeteci, yazar, STK temsilcileri ve işadamlarının da aralarında bulunduğu binlerce kişi 3 yıl boyunca dinlenmiş.

Haberde, adliyede göreve yeni başlayan savcıların, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gizlenen 125 klasörü bulduğu iddia edildi. Klasörlerde bulunan 3 binden fazla kişinin ise çeşitli soruşturmalar kapsamında yıllarca dinlendiği öne sürüldü.

Bazı isimler 17 Aralık-25 Aralık operasyonları kapsamında, bazıları ise daha önceki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmalarda dinlenmiş. Haberde, başsavcılığın, başta Başbakan olmak üzere pek çok ismin 'Selam Terör Örgütü' bahanesiyle dinlendiğini belirlediği kaydedildi.

'2011'DE 4 SAYFALIK İHBAR MEKTUBUYLA BAŞLADI'

2011'de dört sayfalık bir ihbar mektubu üzerine başlayan soruşturma eski Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen'in talimatıyla hayata geçti. Soruşturmayı daha sonra TMK Savcısı Adnan Özcan sürdürdü. Soruşturmayı yürütenler dört sayfalık ihbar mektubunun bir kenarına ' Tayyip Erdoğan ' notu düştü. 5 kişiyle başlayan soruşturmaya önce Başbakan Erdoğan, daha sonra başta danışmanlar olmak üzere Başbakan'ın tüm çevresi dahil edildi. İlerleyen tarihlerde soruşturma kayıt listesine sivil toplum kuruluşları temsilcileri, gazeteciler, yazarlar, öğretim üyeleri, işadamları, siyasetçiler, medya kuruluşlarının santralleri ve bankalar da eklendi.

ARŞİV BÖYLE OLUŞMUŞ

Başsavcılığın ilk bulgularına göre dinlenenlerin sayısı 3064'ü buluyor. Fakat takipteki isimlerin çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Star'da yer alan haberde sayının 7 bin olduğu öne sürüldü. Dinlenen kişilerle bağlantılı olarak, on binlerce kişinin telefonunun yıllarca dinlendiği iddialar arasında.

LİSTEDE KİMLER VAR?

Yeni Şafak haberinde dinlenen isimlere yer verdi.

Efkan Ala, MİT müsteşarı Hakan Fidan, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan gibi isimlerin yanı sıra Mithat Sancar, Mehmet Bekaroğlu, Temel Kotil, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Ahmet İnsel, Hakan Çelik, Ali Bayramoğlu, Ertuğrul Özkök, Nihal Bengisu Karaca, İsmail Küçükkaya gibi toplumun farklı kesimlerinden gazeteci, STK temsilcisi, akademisyenin de dinlendiği öne sürülüyor.

BAKAN YILDIZ: "5 YILDIR DİNLENDİĞİMİ TAHMİN EDİYORUM"

Enerji Bakanı Taner Yıldız dinleme iddialarının ortaya çıkmasının ardından düzenlediği basın toplantısında konu ile ilgili açıklamalar yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, telefon görüşmelerinin yasadışı dinlenmesine ilişkin, "2,5 yıldan beri resmi, 5 yıldan beri de gayriresmi dinlendiğimi tahmin eden ve öngören birisiyim" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve kurul üyelerini kabul etti. Yıldız, burada gazetecilere yaptığı açıklamada yasadışı dinleme iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldız şunları söyledi:

2,5 yıldır dinlendiğimi tahmin ediyordum.

'İSMİNİ YENİ DUYDUĞUM BİR ÖRGÜT'

İşe başlarken bakanlıkta arkadaşlarımla bir karar aldık. Her şart altında şeffaf olacağız.

Sorsalardı cevap verirdik. İsmini yeni duyduğum bir örgütten bahsediyoruz.

'Selam' örgütündeki arkadaşlar kimler bu örgütün hedefi neymiş?

Bu kadar gayrı ciddi bir iş olmaz.

Maksat hangi ülkelerle bizim hangi ilişkileri geliştirdiğimiz öğrenmekse ben bunu Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış bir hakaret olarak algılarım.

Biz buna müsaade edemeyiz. Sonra soruyorlar, ‘Başbakan neden bu kadar sert?’ diye.

Başbakan bunlara kayıtsız mı kalsın…

Biz bir üniversitedeki bir konferansta İP yetkilisine kürsüde söz verecek kadar özgüven içinde bulunuyoruz.

Bu sadece Ak Parti’nin problemi olmaktan çıkmıştır. Bu bekaa ile alakalım bir konudur.

“BUNA KARGALAR BİLE GÜLER”

Siz selam örgütüne üye olma gerekçesiyle dinleme yapıyorsunuz. Buna kargalar bile güler.

Biz kendi paramızı yönetmiyoruz. Kamunun parasını yönetiyoruz. O yüzden şeffaflığı kıllanacağız.

“PARALEL YAPIDAKİ BİRİ DEĞİLİM”

Ben paralel yapının içinde birisi değilim. Biz bu ülkede insanımızı vatandaşımıza sanayicimize doğalgaza sektörüne hizmet den legal bir kuruluşuz.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti legal bir yapıdır. Kimse onu paralel yapı yerine koyamaz.

Kaynak: Radikal / Hürriyet

Yandex.Metrica