Seli haber verdi, kurtulamadı

Tekirdağ'ın Saray ilçesindeki bir çiftlikte çalışan 5 kişilik aile sel sularına kapılarak can verdi

08 Eylül 2009, Salı 10:08
A A

Tekirdağ'ın Saray İlçesi'ne bağlı Bahçeköy aşırı yağışlar nedeniyle Kambursöğüt Deresi’nin taşması sonucu sular altında kaldı. Taşkın sonucu büyükbaş hayvan çiftliğinde çalışan 5 kişilik Çakar ailesi dün gece sel sularına kapıldı. Kayıp 5 kişinin cesedi, bölgedeki sivil savunma ekipleri ve askeri birliklerin çalışmaları sonucu bulundu.

Saray’a 15 kilometre uzaklıktaki Bahçeköy ile Güngörmez köylerinden geçen Kambursöğüt Deresi, dün gece boyunca devam eden sağanak yağışlar nedeniyle saat 02.30'da taştı. Gece yarısı meydana gelen taşkın nedeniyle 800 kişinin yaşadığı Bahçeköy’ün yarısı sular altında kaldı. Evlerinde uyurken sel suları ile uyanan köylülerin kurtulma çalışmaları, tam bir can pazarına dönüştü. Köy Muhtarlığı camii hapörlerinden anons yaparak, köylüleri uyardı.

BİR AİLE YOK OLDU

Bahçeköy’de, Ahmet Topaloğlu’na ait çiftlikte çalışan 40 yaşındaki Fatih Çakar, eşi 30 yaşındaki Handan, kızları 12 yaşındaki Büşra, 8 yaşındaki Berna ve 6 yaşındaki Azra Çakar, Kambursöğüt Deresi’nin azgın sularına kapılarak kayboldu. .

Ekiplerin yoğun çalışması sonucu, baba Fatih Çakar (50), anne Handan (30) ile çocukları Azra  (6), Büşra Çakar (12) ile çiftlik evi dışında selin vurduğu Bahçeköy’de Fatma
(79) ve Mustafa Bilgin (82) çiftinin cesetleri bulundu.

SELİ GÖRÜNCE ÇİFTLİK SAHİBİNİ ARADI

Hayatını kaybeden Fatih Çakar’ın şidetli yağış başlayınca işletme sahibi Ahmet Topaloğlu’nu cep telefonundan arayıp sel gelebileceğini söylediği ortaya çıktı.
Sel bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına katılan Topaloğlu, aldığı telefon üzerine çiftliğe geldiğinde korkunç manzara ile karşılaştığını söyledi. Erzurum’dan ailesi ile birlikte çiftliğine çalışmak üzere gelen Fatih Çakar’ın yanına geldiğini anlatan Topaloğlu, “Kambursöğüt Mevkii’deki dere yatağında bulanan büyükbaş hayvan çiftliğinde ailesi ile birlikte çalışıyordu. Sağanak yağış var sel olabilir diye bana 03.00’te telefonla bilgi verdi. Ben de kendisine yola çıkmalarını söyledim, ardından da yola çıktım. Ben telefondan 20 dakika sonra çiftliğe gittiğimde her şeyin sele kapıldığını gördüm. Aradım ama çalışanlarımı bulamayınca polise haber verdim. İki yıldan beri yanımda çalışıyordu. Keşke hiçbir şeyim kalmasaydı da onlar yaşasaydı” diyerek ağladı.

Devamı 2. sayfada...

KÖPRÜLER YIKILDI, HAYVANLAR TELEF OLDU

Güngörmez Köyü'nde de çok sayıda ev ve taram araçları sular altında kaldı. Taşkın nedeniyle Bahçeköy ve Güngörmez köylerini Saray’a bağlayan iki köprü de yıkıldı. Bu nedenle ulaşım Vize üzerinden sağlanıyor. Köylerde günün ilk ışıkları ile fekaletin boyutları da ortaya çıktı. Sel sularını kapılarak telef olan çok sayıda büyükbaş hayvan yollarda kaldı.
Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, vilayete taşkın ihbarının gelmesinden sonra Özel İdare ve Sivil Savunma ekipleri ile askeri birlikleri ile iş makinalarının saat 06.00 sıralarında köye ulaştığını söyledi. Vali Kemelek, köyde arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Kurtarma çalışmalarımız sürüyor. Öncelikle kayıp olana ailenin bulunmasına çalışıyoruz” dedi.

GEMİLER ŞARKÖY'DE DEMİRLEDİ

Marmara Denizi’ndeki fırtına nedeniyle Çanakkale Boğazı’nı geçmek isteyen gemiler Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi açıklarında demirledi. Saatteki hızı zama zaman 80 kilometreyi aşan fırtına deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.
Çanakkale Boğazı’nı geçmek üzere yola çıkan yerli ve yabancı bandıralı 25 gemi, Şarköy açıklarında demirledi. İki günden beri demirleyen gemiler fırtınanın dinmesini bekliyor. Kötü hava koşulları nedeniyle Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarındaki tekneler de iki günden beri balığa açılamıyor.

Fırat KESKİNKILIÇ- Mehmet YİRUN- Şenol AKSOY- Şaban KARDEŞ/SARAY (Tekirdağ), (DHA)

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.