Sendikalar ayrı telden

Grev ve toplu sözleşme hakkı olmadan yarın hükümetle pazarlık masasına oturacak olan sendikalar taleplerini yine ayrı ayrı açıkladı

Sendikalar ayrı telden

Türkiye’de bir memur toplu görüşme klasiği daha yaşanmaya başladı. Önceki gün toplu görüşmelerdeki taleplerini açıklayan Türkiye Kamu-Sen en düşük maaşlı memura 310 lira zam isterken, seyyanen 200 lira, 2011 yılı için ise yüzde 2 refah payı farkı ile yüzde 10 zam talep etti. Dün de Memur-Sen ile Birleşik Kamu-İş taleplerini açıkladı. Memur-Sen yüzde 5’er zam ve ek ödemelerin 120 lira artmasını isterken, Birleşik Kamu-İş’in talebi ise memuralara 325 lira zam yapılması oldu.

En düşük maaş 1732 lira olmalı

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hakan Kütük, 15 Ağustos’ta başlayacak toplu görüşmelerde kamu emekçilerine 325 TL maaş artışı yapılması gerektiğini vurguladı. Kütük, en düşük kamu emekçisinin maaşının ise 1732 TL’nin üzerinde olmasını istedi

Birleşik Kamu-İş Başkanı Hakan Kütük, 15 Ağustos’ta başlayacak toplu görüşmelerde kamu emekçilerine 325 TL maaş artışı yapılması gerektiğini belirterek, en düşük kamu emekçisinin maaşının 1732 TL’nin üzerinde olmasını istedi. Grevsiz toplu sözleşme aldatmacasına ‘Hayır’ dediklerini açıklayan Hakan Kütük, grev hakkı içermeyen hiçbir yasal düzenlemeyi kabul etmediklerini kaydetti.

Sonuç memnun etmedi

2001’den bu yana hükümet ile 8 toplu görüşme yapıldığını belirten Hakan Kütük, yapılan görüşmelerin hiçbirinden kamu emekçilerini mutlu edecek bir sonuç çıkmadığını bildirdi. ‘Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir’ atasözünü anımsatan Kütük, 15 Ağustos’ta başlayacak 9’uncu görüşmede de bu tablonun değişmeyeceğine yönelik ciddi kaygıları bulunduğunu bildirdi.

Her türlü eyleme destek

Bu yılki görüşmelere katılacak konfederasyonları kamu emekçilerine yakışır bir tavır almaya ve duruş sergilemeye davet eden Hakan Kütük, bir kazanım elde etmeden masadan kalkılmaması çağrısında bulundu.

Hükümetin çözüme yanaşmaması halinde masayı birlikte terk etmeyi öneren Hakan Kütük, “Kamu emekçileri lehine ortaya koyacağınız her türlü eyleme destek olacağız” dedi.

Ek ödemeler 120 lira artırılmalı

Yüzde 5’er zam isteği

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, dün konfederasyon merkezinde düzenlediği toplantıda, taleplerini açıkladı. Gündoğdu, memur maaşlarına gelecek yıl için birinci ve ikinci altı aylarda yüzde 5’er zam yapılmasını istediklerini söyledi.

Ek ödemelerin en az 120 TL artırılmasını talep ettiklerini bildiren Gündoğdu, ayrıca ek ödemeden kaynaklı adaletsizliğin giderilmesini beklediklerini açıkladı. Gündoğdu, sendika üyelerine 240 lira toplu görüşme ikramiyesi istedi.

Sınırın biraz üstündeyiz

Ahmet Gündoğdu, ek ödemelerde mahsuplaşmaya ilişkin 2009 toplu görüşmelerinde üzerinde uzlaşılan talebin, 2011 yılı beklenmeden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Temmuz 2010’da açlık sınırını 912, yoksulluk sınırını 2553 lira olarak belirlediklerine dikkat çeken Ahmet Gündoğdu, bu rakamların 13/3’ten maaş alan bekar bir hizmetlinin 1159 lira ile açlık sınırının az üstünde maaş aldığını, memurların büyük bölümünün ise yoksulluk sınırının altında yaşadığını gösterdiğini kaydetti.