Şenes Erzik'ten ayrılık sinyali

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, EURO 2016'nın ev sahipliğini kazanan Fransa kararı nedeniyle Michel Platini'yi sert bir dille eleştirdi ve görevini bırakabileceği sinyalini verdi

Şenes Erzik'ten ayrılık sinyali

Cenevre’deki Espace Hippomene Kültür Merkezi’nde EURO 2016’yı organize edecek ülkenin belli olmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erzik, Türkiye’nin 2. turda kaybettiğini belirterek, "İkinci tur önemliydi.

Böyle bir sonuç tabii ki UEFA Başkanı için güzel bir sonuç değil. Fransa kazandı, ama iğne iplikle kazanmış oldu. Hayırlı olsun" dedi.

"BİZE OY VERECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM KİŞİLER, OY VERDİ"

Şenes Erzik, UEFA Başkanı Michel Platini’nin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’i üyelerle tek tek tanıştırması, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e aynı şeyi yapmamasıyla ilgili, "Tabii ki normal değil.

Her gelen Cumhurbaşkanına bunu yapması lazım. Orada hata yaptı. Cumhurbaşkanı Sarkozy, fair play’den bahsetti, fair play kuralları çerçevesinde bunu yapmaması lazımdı" dedi.

Bir gazetecinin, "23 Nisan’da Platini Esma Sultan Yalısı’nda (Bundan sonra Şenes ile ben tarafsısız) diye sizin sırtınıza vurmuştu. O dönemden sonra sizin bu duruma son derece sadık kaldığınız gözlendi ve söylendi. Aynı şeyi Platini için de söyleyebilir misiniz?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Benim sadık kaldığımı bilmiyorsunuz. Herkes gönlünde bir ülke taşır. Kendi temsil ettiği ülkeyi. Onun için de çalışmalar yapar. Ben ne yaparsam herkese anlatmam. ’Şu oldu, bu oldu falanca bize oy verecek’ şeklinde hiç benim ağzımdan duymamışsınızdır.

Benim şu ana kadar konuşup da oy vereceğini düşündüğüm rakam 5-6 civarındaydı, 6’sı da verdi. Sağ olsunlar. Onlar hiçbir etki altında kalmadan bizim güzel projemize -sunum da çok güzeldi- oy verdiler."

"BUNDAN SONRA GENÇLER DEVAM EDER"

Şenes Erzik, kazanamayınca düş kırıklığı olmasının normal olduğunu ifade ederek, "3. kez kazanamıyoruz. Müsaade edin de 3. sefer tepki olsun. Bu sefer artık bizim kazanmamız gerekir diye düşünüyorduk, ama olmadı. Ne yapalım, gençler devam eder bundan sonra" diye konuştu.

Erzik, "Politikaya mı yenildik?" sorusu üzerine "Çok çeşitli sebepleri var. Orada oy verenlerin 2 tanesi hariç hepsi Avrupa Birliği üyesi. Bir sürü siyasi faktör var" diyerek sözlerini tamamladı.

2