'Seni seviyorum' notuyla gelen töre intiharı

Arkadaşına yazdığı 'Seni seviyorum' notu, öğretmeninin eline geçti. 12 yaşındaki kız 'töre' korkusundan intihar etti

17 Ocak 2010, Pazar 12:26
A A

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi'ne bağlı Somkaya Köyü’nde oturan ilköğretim okulu 5’inci sınıf öğrencisi Meryem Sökmen'in, derste bir arkadaşına yazdığı ‘Seni seviyorum’ notunun, öğretmeninin eline geçerek korucu babasına verilmesi üzerine ‘korkudan’ intihar ettiği öne sürüldü. 

13 yıl önce de başka bir kızı intihar eden baba, "Eğer kızım sevdiği birisi olduğunu söyleseydi, ben onunla evlendirirdim" diye gözyaşları döktü.

Doğubayazıt’ın Tendürek Dağı eteklerindeki Somkaya Köyü'nde yaşayan Meryem Sökmen, geçen 7 Ocak sabahı okula gitti. Meryem dördüncü derste iddiaya göre ‘Seni Seviyorum’ yazılı notu bir arkadaşına verirken sınıf öğretmeni R.Ç.’ye yakalandı. Bu olaydan etkilenen Meryem, beşinci ve altıncı derslere girmeyerek eve gitti. Öğretmen de, iddiaya göre ‘sınıfta dedikodu çıkmaması için’, notu Meryem'in okula çağırdığı koruculuk yapan babasına verdi.

KALAŞNİKOFU BAŞINA DAYAYIP TETİĞE BASTI

Ertesi gün okula gitmeyen Meryem, evde annesiyle bulunduğu sırada misafir odasına girdi ve iddiaya göre köy korucusu olan babasına ait otomatik Kalaşnikof tüfeği alıp başına dayayarak tetiğe dokundu. Birbiri ardına çıkan üç kurşun, Meryem’in alnından girerek başını parçaladı. Silah sesinin duyulması üzerine evin etrafında toplanan kalabalık jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen jandarma ve Cumhuriyet Savcısı, Meryem’in ölüm olayı ile ilgili soruşturma başlattı. Meryem'in cenazesi Trabzon Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından 9 Ocak günü köy mezarlığında toprağa verildi.

ABLASI DA 13 YIL ÖNCE KENDİNİ ASMIŞ

4'ü kız 8 çocuk babası korucu Muzaffer Sökmen’in ‘Necla’ adındaki kızının da, 1997 yılında kendisini asarak yaşamına son verdiği belirtildi. Muzaffer Sökmen, kızının kendisini vurduğu zaman evde olmadığını belirterek, “Meryem, Cuma günü okula gitmedi. Evde yalnızca annesinin olduğu bir sırada oturma odasına girerek bana ait olan korucu tüfeğiyle kendisini vurmuş. Tüfekten çıkan ses üzerine odaya giden annesi, kızını kanlar içinde bulmuş. Ben fazla bir şey bilmiyorum. Eğer kızım sevdiği birisi olduğunu söyleseydi, ben onunla evlendirirdim” diye konuştu.

ÖĞRETMEN: NOTU BABASINA VERMEDİM
22 yaşındaki erkek öğretmen R.Ç., Meryem'in arkadaşına yazdığı ‘Seni seviyorum’ notunu babasına vermediğini söylemekle yetinirken, Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü, küçük kızın ölümünde öğretmenin ve okul yönetiminin bir kusuru olup olmadığı yönünde soruşturma başlattı.

Nursima ÖZONUR/ERZURUM, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;