Sera değil tarihi kalıntı

Sivas Kent Meydanı'nda camekan içerisinde korumaya alınan tarihi kalıntılar, üzerinde yetişen yabani otlar nedeniyle merak konusu oldu

05 Kasım 2012, Pazartesi 16:19
A A

2008 yılında Sivas Belediyesi tarafından başlatılan kent meydanı düzenleme çalışmaları kapsamında kazı çalışmaları sonucu, Selçuklu eserleri Buruciye ve Şifahiye Medresesi yanındaki alanda ortaya çıkan su kuyusu, seramik atölyesi ve alanda bulunan diğer tarihi eserler camekanlar içerisinde koruma altına alındı.

Ancak tarihi su kuyusunun bulunduğu camekan içerisinde ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle yetişen yabani otların büyüyüp kuyuyu tamamen kapatması, alanı gezmeye gelenlerin özel bir bitki çeşidinin sergilendiğini düşünmesine neden oldu.

Camekanı inceleyenler, içerisinde Selçuklu Dönemi’ne ait tarihi su kuyusu olduğunu öğrendiğinde şaşkınlıklarını gizleyemedi. Bazı kişiler ise tarihi kalıntıların bu şekilde sergilenmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Serayı andıran su kuyusunun camekanında çiçekler açarken hemen yanı başında bulunan ağaçların sararıp yaprak dökmesi ise ilginç bir görüntü oluşturdu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;