'Serhat Tuğan 24 yıldır bir başkasının cezasını yatıyor'

16 yaşındayken demir parmaklıkla tanışan Serhat Tuğan, 24 yıldır hapishanede. Ailesi onun başkasının işlediği suçlar nedeniyle mahkûm edildiğini söylüyor. Yeniden yargılama için yaptıkları tüm girişimler ise sonuçsuz kaldı. Anne Semiha Tuğan son umudunu 'maviş kuş' dediği Twitter'a bağladı

12 Mart 2015, Perşembe 15:03
A A

DGM kararıyla 24 yıldır cezaevinde bulunan ve PKK üyeliği iddiasıyla aldığı hapis cezası 2021’de bitecek olan Serhat Tuğan’ın annesinin son umudu Twitter…

KOD ADINDAN KAYNAKLANAN BENZERLİK


Serhat Tuğan’ın tahliye edilmesi ve yeniden yargılanması için Twitter’dan kampanya başlatılırken, Hürriyet yazarı Kanat Atkaya, Tuğan’ın kod adından kaynaklanan benzerlik nedeniyle daha ağır bir cezaya çarptırıldığını söyledi. Atkaya, “Örgütte ‘Şervan’ kod adını kullanan Serhat Tuğan, bu adı PKK'nın ‘komutan’ kadrosundan Tahir Oğras ile paylaşıyor. Gerçek Şervan'ın dudağında bir yara izi var. Serhat'ın ise böyle bir yara izi bulunmuyor. Serhat Tuğan özetle ve açıkçası bir başkasının cezasını yatıyor 24 yıldır” dedi.

YARGITAY: BERAAT KARARI VERSEK BİZİ DE YANINA KOYARLARDI


Kanat Atkaya yazısında “1989'daki meşhur Kürt raporunu hazırlayan SHP Hakkâri Milletvekili Cumhur Keskin –ki akrabasıdır- ve rahmetli Şerafettin Elçi, bir dönem kapı kapı gezerek dosyadaki haksızlıkları anlatmaya çalışmışlar. Yargıtay'dan aldıkları cevap ‘Biliyoruz biz de beraat etmesi gerekirdi ama o kararı verseydik bizi de yanına koyarlar’ olmuş” ifadelerine yer verdi.


ANNENİN SON UMUDU 'MAVİŞ KUŞ'

16 yaşındayken demir parmaklıkla tanışan Serhat Tuğan, 24 yıldır hapishanede. Ailesi onun başkasının işlediği suçlar nedeniyle mahkûm edildiğini söylüyor. Yeniden yargılama için yaptıkları tüm girişimler ise sonuçsuz kaldı. Anne Semiha Tuğan son umudunu maviş kuş dediği Twitter’a bağladı.

Hakkâri’de PKK bildirisi dağıttığı için gördüğü işkenceler nedeniyle dağa giden Serhat Tuğan, demir parmaklıklarla 16 yaşındayken tanıştı. DGM’de müebbet hapse mahkûm oldu. 24 yıldır ‘içeride’.Yeniden yargılanması ve tahliye edilmesi için Twitter’da bir kampanya başlatıldı. Tuğan’ın ablası ve avukatı Rojbin Tuğan “Türk hukuk sisteminin hayatını kararttığı yüzlerce kişiden biri Serhat. Her şeye rağmen bu ülkenin vicdan sahibi insanlarına güveniyoruz, insanların kalplerindeki iyiliğe inanıyoruz. Sizleri, Serhat’ların duyulmayan seslerine, adalet arayışlarına kulak vermeye çağırıyoruz” diyor.

Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre, Rojbin Tuğan “Çocukça eylemi yüzünden ağır işkencelere maruz kaldı, beraat etti. Sonrasında polis tacizi devam etti. Aynı şeyleri tekrar yaşama korkusuyla dağa gitti. Kısa süre sonra yakalandı” diyor.Kardeşinin artık adaletten umudunu kestiğini dile getiriyor: “Biz ise bir mucize için yola çıktık. Hepimiz için, birbirimizin yüzüne utanmadan bakabilmemiz, suskunluğumuzun ağır yükünden kurtulabilmemiz için her şey mümkün...” Tuğan’ın diğer avukatı Sennur Baybuğa’nın 2008’de yaptığı yeniden yargılanma başvurusu, gerekçesiz olarak reddedilmiş. Baybuğa, bir hafta boyunca Diyarbakır 1-2 No’lu DGM arşivinde onlarca dosya inceleyere, yeni delillere ulaştığını ancak mahkemenin araştırma gereği duymadığını anlatıyor.

Serhat, dağda mutfakta çalıştırılmış, silah verilmemiş. Silahlı çatışmaya girenler, pişmanlık yasasıyla 3,4 yıl yatıp çıktı. Serhat, Şervan kod adlı, komutan Tahir Oğras’ın dosyası yüzünden müebbete mahkum edildi. Dosyalarda Şervan komutana ait tip tanımı var. Dudak yarığı olduğu belirtilmiş. Serhat’ta herhangi bir dudak yarığı yok. ”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;