Sevgilisinin kocasına tazminat ödeyecek

Sevgilisinin kocasına tazminat ödeyecek

26 Mayıs 2010, Çarşamba 11:15
A A

Yargıtay, evli bir kadınla ilişki yaşayan ve bu ilişkiden olan çocukları kadının resmi nikahlı eşinin nüfusuna kaydettiren kişinin, kadının resmi nikahlı eşine manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Edirne Keşan’da yaşayan Mustafa A, resmi nikahlı eşiyle uzun süre ilişki yaşayan Salim E’nin bu ilişkiden olan 2 çocuğunun kendi çocuğuymuş gibi nüfusuna kaydedildiğini, eşi hakkında açtığı boşanma davasında Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda bu çocukların kendisinden olmadığının belirlendiğini belirterek, yaşadığı tüm olaylar nedeniyle psikolojisinin bozulduğu iddiasıyla Salim E. aleyhine manevi tazminat davası açtı.

Davayı görüşen Keşan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Mustafa A’nın manevi tazminat talebini reddetti.
Mahkemenin gerekçesinde, davacı Mustafa A’nın eşi nedeniyle haksızlığa uğradığı ve manevi zarar gördüğü belirtilerek, bu eylemden doğan zarardan davalı Salim E’nin sorumlu tutulamayacağı kaydedildi.

Yerel mahkemenin kararının davacı Mustafa A. tarafından temyiz edilmesi üzerine dava dosyası Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nce görüşüldü.
Daire, Salim E’nin davacı Mustafa A’nın resmi nikahlı eşi ile cinsel ilişkiye girerek 2 çocuk sahibi olduğuna ve bu çocukların babasının kendisi olduğunu gizleyerek, Mustafa A’nın nüfusuna kaydettirdiğine işaret ederek, bu durumun manevi tazminat konusu olduğuna hükmetti.

Yerel mahkemenin manevi tazminat isteminin reddi yönünde verdiği kararı oy birliğiyle bozan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, "kişilik haklarına saldırı niteliğindeki olay nedeniyle davacıya tazminat ödenmesine" hükmetti.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından, dava Keşan 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde tekrar görüşülecek. Yerel mahkeme, ilk kararında direnirse ve bu karar da temyiz edilirse, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda karara bağlanacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;