Şeyh izdihamı!

Şeyh izdihamı!

09 Ekim 2009, Cuma 16:01
A A

Şanlıurfa'da, cuma namazı kılan Nakşibendi tarikatı şeyhi Abdulgani El Haznevi'ye dokunmak ve elini öpmek isteyenler izdihama yol açtı. Yüzlerce kişinin birbiriyle yarıştığı camide, şeyhin elini öpmeyi başaranlardan bazıları gözyaşlarına hakim olamadı. Namazın ardından yaklaşık bir saat boyunca cami içerisinde yüzlerce kişinin elini öptüğü Şeyhe, cami çıkışında, Türkiye'ye gelişi sırasında elini öptüğü için eleştirilen Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'da eşlik etti.

Kavgalı iki aile arasında barış sağlamak ve müritlerini ziyaret etmek için geçtiğimiz cumartesi günü Şanlıurfa'ya gelen, aralarında Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu, Akçakale ve Harran Belediye Başkanları'nın da bulunduğu yüzlerce müridi tarafından eli öpülerek karşılanan Nakşibendi Şeyhi Abdülgani El Haznevi, bugün cuma namazını Eyyüp Peygamber Camii'nde kıldı. Şeyhin namaz için Eyyüp Peygamber Camii'ne geleceğini duyan yüzlerce müridi, daha önceden geldikleri cami avlusunda uzun süre Haznevi'nin gelişini bekledi. Haznevi'nin gelmesinin ardından elini öpmek isteyenlere, namaz çıkışında şeyhe yaklaşmaları uyarısında bulunuldu. 'Sabır Peygamberi' olarak bilinen ve çile çektiğine inanılan mağaranın da bulunduğu caminin en ön safında, tarikatın ileri gelenleriyle birlikte namaz kılan Haznevi, namaz bitiminde müritlerinin elini öpmesine izin verdi. Bir anda yüzlerce müridinin elini öpmek istemesiyle oluşan izdiham, şeyhin beraberindeki kişilerin uyarısı ile sıraya girdi. Sırayla elini öptükleri şeyhe dokunmayı başarmanın mutluluğunu yaşayan bazı müritleri gözyaşı döktükleri görüldü. Bu sırada yorulduğu gözlenen şeyhin öptürdüğü sağ elini yanındaki bir müridinin tutarak destek olması dikkat çekti. Yaklaşık bir saat boyunca cami içerisinde el öptüren Şeyh Haznevi, cami çıkışında da onlarca kişinin sevgi gösterisiyle karşılaştı. Bir süre burada da eli öpülen Şeyh Haznevi, burada kendisini bekleyen Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu ile birbirine sarılarak bir süre Kürtçe sohbet etti. İkili daha sonra Hz. Eyyüp'ün çile çektiğine inanılan mağaraya inip birlikte dua etti.

Şeyh Haznevi'yle cami çıkışında el ele tutuşan Milletvekili Eyyüpoğlu ve beraberindekiler daha sonra El Ruha Oteli'ne geçerek burada birlikte yemek yedi.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;