Sıcaklar Türkiye'yi bunaltacak

Türkiye'yi günlerdir etkileyen sıcak ve bunaltıcı hava Temmuz ayının sonuna kadar kalacak. İstanbul'da yüksek nem bunaltacak

19 Temmuz 2010, Pazartesi 12:27
A A

Türkiye Haziran ayını yağmurlarla geçirdi ancak Temmuz geldiğinde sıcaklık birden yükseldi. Bu hafta Türkiye genelinde havayı serinletecek önmeli bir yağış yok ama yarın Kırklareli, Tekirdağ, Afyon, Kütahya, Uşak, Ankara, Eskişehir çevrelerinde yaz sağanakları bekleniyor.

İstanbul'da da bazı ilçelere yarın kısa süre yağmur yağabilecek ama bu yağmurlar havayı serinletmiyor. İstanbul'da sağanak yağışlardan hemen sonra yeniden güneş açacak ve bunaltıcı hava devam edecek.

DÜNYA EN SICAK YILINI YAŞIYOR

Türkiye genelinde sıcak hava Temmuz ayı sonuna kadar etkisini sürdürecek. Dünya ise en sıcak yılını yaşıyor. Ulusal İklim Verileri Merkezi’nin şefi Jay Lawrimore, ilk altı ay dünyanın şimdiye kadar ölçülen en sıcak yılı oldu.

Bu yıl ilk ayda görülen sıcaklık 1998'den 0.03 derece daha yüksek.

BUZ TABAKALARI İNCELİYOR Arktik denizinin buz tabakası Haziran ayında erimelerin sonucunda şimdiye kadarki en ince haline ulaştı.

EN SICAK YIL 2005 YILINDAYDI

Her ne kadar uzmanlar yılın geri kalanında biraz daha serin havalar beklese de, 2010'da 2005’teki en sıcak yıl rekorunun kırılabileceği belirtiliyor.

ntvmsnbc

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;