Side Antik Kenti'nde Roma dönemine ait yeni heykeller bulundu

Milattan sonra 3’üncü yüzyıla ait eserleri koruma altına alan uzmanların buluntular üzerindeki çalışmaları devam ediyor. Yapılan kazı çalışmalarında Roma dönemine ait iki erkek ve bir kadın heykeli daha gün ışığına çıkarıldı
 

16 Eylül 2017, Cumartesi 23:22
A A
Side Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında yeni eserler gün ışığına çıkıyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki antik kentte geçtiğimiz aylarda buldukları ayakta duran bir kadın ve bir erkek heykelini koruma altına alan uzmanlar, son olarak giyimli ve düşmüş vaziyette iki erkek ve bir kadın heykeline daha ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi adına Prof. Dr. H. Sabri Alanyalı başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında çıkarılan ve milattan sonra 3’üncü yüzyıla tarihlenen eserler Roma dönemine ait.

ROMA DÖNEMİ YÜKSEK MEMURLARI


Side Antik Kenti’ndeki 2017 yılı kazı ve restorasyon çalışmalarında ulaşılan ve M binası olarak adlandırılan yapıda ortaya çıkan nişlerin önünde bulunan heykellerin giyimli ve düşmüş vaziyette olması dikkat çekiyor.

Kazı alanında bulunan porticus içerisindeki başsız bir kadın heykeli ile birlikte ortaya çıkan giyimli iki erkek heykelinin Roma dönemine ait yüksek memuriyetten kişiler olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca nişlerin içinde ayakta durması beklenen heykellerin yere düşmüş vaziyette olması da uzmanların incelemeleri için önemli.

HEYKELLER YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLMİŞ OLABİLİR


Milattan sonra 4’üncü yüzyılda, M binasının güney porticusunun yeniden yapısal olarak değiştirilmesi sırasında, oluşturulmuş nişlerin içerisine yerleştirilmek üzere heykel gerektiğinde, daha önceki yüzyılda yapılmış heykellerin kullanılmış olduğu ancak baş kısımlarının yeniden yontularak, yeni portre betimlemelerinin yapıldığı uzmanların tahminleri arasında. 

EKONOMİK KRİZDEN DOLAYI BU ŞEKİLDE KULLANIMLAR ZORUNLU


Kazı başkanı Prof. Dr. H. Sabri Alanyalı’nın buluntularla ilgili değerlendirmesi ise, ‘sonraki yüzyılda heykellerin sadece baş kısımlarında değişime gidilerek yeniden şekillendirildiği, milattan sonra 4’üncü yüzyılda baş kısımlarının yeniden yontularak yeni portre betimlemeleri olan heykellerin tekrar kullanılmasının Geç Roma Dönemi için oldukça yaygın bir gelenek olduğu ve o dönemde yaşanan ekonomik krizden dolayı bu şekilde kullanımların zorunlu tutulduğu’ yönünde.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;