Sigara, akaryakıt ve köprüye zam sinyali

2010 bütçesinde yüzde 31.6 artış öngörülen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirleri sigara ve benzinde yüksek oranlı zamlara işaret ediyor

21 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

'VERGİ ARTIŞI YOK DEMİŞTİ'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cumartesi günü yeni bir vergi artışı düşünmediklerini ancak bunun hiçbir zaman olmaz anlamına gelmediğini söylemişti. Şimşek dün verginin tabana yayılması ve dolaylı vergilerin düşürülmesini öngören vergi reformunun ancak orta ve uzun vadede mümkün olabileceğine dikkat çekti. Şimşek, şu an için vergide herhangi bir artış ya da indirim öngörülmediğini söylerken, bütçe rakamları bunun tam tersi mesajlar verdi.

BÜTÇE TASARISINDA FARKLI

2010 bütçesinde yüzde 31.6 artış öngörülen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirleri sigara ve benzinde yüksek oranlı zamlara işaret ediyor. ÖTV gelirindeki artışa motorlu taşıtlar ile beyaz eşya destek verecek. Meclis’e sunulan bütçe tasarısına göre 2010’da akaryakıttan elde edilen vergi gelirleri yüzde 26.15 artacak. Petrol ve doğalgazdan elde edilen ÖTV geliri, bu yıl sonunda 24.3 milyar lira olarak tahmin edildi. Gelecek yıl 30.7 milyar TL gelir bekleniyor.

OTOMOTİVDEN 3.8 MİLYAR LİRA

Bu yıl 2.4 milyar olması beklenen motorlu taşıtlardan elde edilen ÖTV geliri yüzde 60.85 artışla 3.8 milyar lira olarak öngörüldü. Sigaradan alınan ÖTV gelirinde de gelecek yıl için önemli bir artış hedefi var. Bu yıl sigaradan 11.6 milyar lira ÖTV geliri beklenirken, bu miktar gelecek yıl yüzde 41.54 artışla 16.4 milyar lira olarak bütçeye girdi. Bu beklenti, “Sigaradan elde edilen ÖTV gelirindeki artış zamla karşılanacak” yorumlarına neden oldu.

BEYAZ EŞYADA DA HEDEF BÜYÜK

Beyaz eşyadan alınan ÖTV’den bu yıl 1 milyar lira gelir bekleniyor. 2010 bütçesinde yüzde 32.98’lik artışla, elde edilecek gelirin 1.4 milyar liraya çıkması hedefleniyor. Bu kalemde bu yıl yapılan vergi indirimlerin baz etkisi dikkate alındı. İçkiden elde edilmesi beklenen vergi gelirindeki artış da yüzde 6.8 oldu. Bu yıl alkollü içkilerden 2 milyar TL gelir beklenirken, 2010 yılı bütçesindeki hedef 2.2 milyar TL olarak belirlendi.

İLETİŞİMDE GELİR DÜŞECEK

Hükümet 2009’da GSM ve internetten alınan Özel İletişim Vergisi’nden (ÖİV) 5.2 milyar lira gelir hedeflemişti. Ancak 2010’da beklenen ÖİV miktarı, 4 milyar 829 milyon liraya indi. Bu azalmanın, internette yüzde 5’e düşen ÖİV’den kaynaklanması beklenirken, GSM görüşmelerinden alınan ÖİV’nin de düşüp düşmeyeceği merak konusu oldu. Hükümet, bu vergilerin indirilmesi için çalışma yaparken, küresel kriz nedeniyle bu karar askıya alınmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;